Makroergonomik açıdan işletme performansının değerlendirilmesi
Evaluating factory performance from a macroergonomic point of view
- Tez No: 127065
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
MAKROERGONOMİK AÇIDAN İŞLETME PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Günümüzde, organizasyonlar giderek büyümekte ve giderek daha karmaşık bir hal almaktadırlar. Diğer taraftan, organizasyonun çevresinin karmaşıklığı ve belirsizliği de giderek artmaktadır. Artan bir diğer etmen de rekabetin derecesidir. Organizasyonlar, rekabete göğüs gererek varlıklarını sürdürebilmek için ellerindeki kaynaklan çok iyi değerlendirmek ve bileşenleri arasındaki etkileşimi en yüksek seviyeye çıkartarak performanslarını eniyilemek durumunda kalmaktadırlar. Burada, organizasyonun bileşenlerinin arasındaki uyumu arttırmak ön plana çıkmaktadır. Sistem yaklaşımı çerçevesinde incelenmeleri gereken organizasyonlarda bileşenler arası uyum gözetilmeden yapılacak iyileştirme çalışmalarının toplam organizasyon performansını mutlaka arttırması beklenmemelidir. Organizasyonlar, sosyoteknik birer sistem olarak kabul edilmelidirler. Sosyoteknik sistemlere ait alt sistemler, çalışan alt sistemi, teknoloji alt sistemi, çevre alt sistemi ve organizasyonun iskeletini oluşturan yapısı olarak sayılabilir. Ergonomi biliminin son gelişen dalı olan makroergonominin amacı, yukarıda sayılan sosyoteknik sistem ana bileşenleri arasındaki uyumu insan faktörünü ön plana çıkartarak eniyilemektir. Mikroergonomik çalışmalar ise insan-makina sistemleri, iş istasyonları ve çalışma ortamları gibi organizasyonun mikro düzeyindeki bileşenlerini ele aldığından, bu çalışmaların basanlarının ve organizasyon performansına yüksek seviyedeki katkılarının sağlanması makroergonomik bakış açısıyla yönlendirilmelerine bağlıdır. Bunun yanında, makroergonomik çalışmanın başansı da ancak belirli bir mikroergonomik temele oturmasına bağlıdır. Bu bağlamda, organizasyonun yaşamında, makroergonomi ve mikroergonomi performansı arttıran sürekli bir döngü olmaktadır, işletmeler de çeşitli girdileri, bünyelerindeki çalışanları, teknolojileri ve bilgi birikimlerini kullanarak çeşitli çıktılara dönüştüren organizasyonlar olarak kabul edilebilirler, özellikle, teknolojik açıdan belirli bir seviyeye ulaşmış olan ülkemiz işletmelerinde, işletme performansını arttırmada makroergonomik yaklaşımın önemi yadsınamaz. IX
Özet (Çeviri)
EVALUATING FACTORY PERFORMANCE FROM A MACROERGONOMIC POINT OF VIEW SUMMARY In today's circumstances, organizations are growing up and becoming more and more complex. On the other hand, the complexity and unpredictability of the environment increase. Another factor which is increasing as well is the level of competition. In order to face the competition and to survive, organization must use its own sources efficiently and optimize its performance by increasing the harmony between the components. It must be well noted that the organization must be analyzed by using system approach; attempts to improve which are not providing harmony between the components do not ensure an increase on total organizational performance. Organizations must be accepted as socio-technical systems. Sub systems belonging to socio-technical systems are; employee sub-system, technology sub-system, environment sub-system and the structure which forms its squeleton. As the most recently developped branch of ergonomics, macroergonomics aims to settle the harmony between above mentioned socio- technical system main components while assigning a bigger importance to man. Microergonomic studies focuse on organization's micro components like man- machine systems, work stations and working places. Therefore the successes of these studies are depending on their orientation by a macroergonomic point of view. By the side, the success of the macroergonomic study depends on its fact of being based on microergonomics. In these circumstances, macroergonomics together with microergonomics become alife circle increasing the performance. Factories can regarded as organizations which transforms inputs onto outputs by their human resources, technology and know-how. Especially, for the factories of our country which reached a significative technologic level, the importance of macroergonomics has not to be underestimated.