İşe yerleştirme sürecinde iş tanımlarının yeri ve ERP uygulaması
The Role of jop descriptions in recruitment process and ERP applications
  1. Tez No: 127066
  2. Yazar: ALKİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında insan kaynaklan yönetiminde, işe yerleştirme surecinde, iş analizlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan iş tanımlarının bir ERP programı olan SAP İnsan Kaynaklan modülünde bir uygulama ile yeri ve Öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Günümüz iş yaşamında insan kaynaklarının öneminin artmasıyla beraber, insan kaynaklarının önemli bir çalışma alam olan işe yerleştirme sürecinin de önemi artmıştır. Dolayısıyla bu gelişme, personel işe yerleştirme işlemlerinde insan kaynaklarının daha ciddi bir çalışma içine girmesini zorunlu kılmaktadır. En önemli varlık nedeni kar etmek ve verimliliği arttırmak olan işletmeler, bu amaçlarını gerçekleştirmek için farklı çalışmalar yapmaktadırlar. Bîr işte verimliliği maksimum düzeyde tutmak için, o işe ilişkin personel işe alırken de işin gereksinimleri ile adayların niteliklerinin doğru bir şekilde karşılaştırılması gerekir. Bu sebeptendir ki istetmedeki her bir işin tanımlarının, özelliklerinin, gereksinimlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Günümüzde globalleşen dünya, artan nüfus ve hızlı gelişmenin bir sonucu olarak çok farklı işler ortaya çıkmakta ve firmalara farklı farklı pozisyonlar için binlerce başvuru olmaktadır. Bunun sonucu olarak, sürekli iş analizi yapmak, iş gereksinimlerini ortaya çıkarmak ve bunları güncellemek gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu amaçla, SAP İnsan Kaynaklan Modülü'nde iş tanımlarının ve gereksinimlerinin belirlenmesi ve bunların işe yerleştirme sürecindeki kullanımı ve yapısı ile ilgili bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda işe yerleştirme sürecinde doğru belirlenen iş tanımlarına istinaden, iş gerekleri ve başvuran adayların nitelilerinin profil karşılaştırması vasıtası ile hızlı bîr şekilde karşılaştırılması yapılabilmektedir. Nitelik katalogu vasıtası ile de iş, pozisyon gereksinim güncellemeleri zamanında ve rahatlıkla yapılabilmektedir. Özette şunu söyleyebiliriz ki, iş yaşamında insan faktörünün öneminin artmasıyla beraber, işe alımlarda personel seçimlerinin de önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden doğru işe doğru adam yerleştirmek kân her firmanın iş tanımlarını doğru bir şekilde yapması ve bunları güncelleyerek aktif bir şekilde kullanması gerekmektedir. VU feOKftlMftTAgVüN
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study is to define the importance of the job decription which is described job analysis and to make a practice using SAP Human Resource Module in recruitment process in human resources management. Since, the importance of the recruitment is growing day by day, this improvement forces to grow human resources department of the firms about this area. The firms, which is establihed for earning money, works to increase the productivity usin different ways. To get the maximum productivity is necessary to match the qualification of the applicant and the job. So, the job description, job necessaries, job specifications are have to defined correctly. There are different jobs and a lot of applicants because of the globalisations, increasing the population and the growing technology. As a reason, you have to decsribe your jobs description and necessaries every time but it is really difficult to control without using a system. For this aim, we made a study using SAP Human Resource Management, In this study, we examined the recruitment module of human resource management system and create the job decription, position, job necessaries. We realized that, profile matching with job and applicants is really easy and fast and we can update the job descriptions, necessaries with using qualfication catalogue ontime. As mentioned above, we can say that, the importance of the recruitment process is growing continually. So, every firm must define their job descriptions correctly and update ontime. vni