Tedarik zincirinde kamçı etkisi envanter yönetimi
Bullwhip effect and inventory management in supply chain
  1. Tez No: 127073
  2. Yazar: İBRAHİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
TEDARİK ZİNCİRİNDE KAMÇI ETKİSİ VE ENVANTER YÖNETİMİ ÖZET Günümüzde sadece firmalar değil tedarik zincirlerinde rekabeti söz konusudur. Dolaysıyla firmalar ürünleri hakkında bir karar alacakları zaman sadece kendi ürünlerini değil bütün tedarik zincirini göz önüne almalıdırlar. Tedarik zincirindeki firmalardaki amaç son kullanıcıların taleplerini maliyetlerini düşürerek hızlı bir şekilde karşılamaktır. Fakat firmaların bu amaçlarını gerçekleştirmeleri için bir takım engellerin de ortadan kaldırılması veya hafifletilmesi gerekmektedir. Son zamanlarda perakendeciler, toptancılar ve dağıtıcılar son kullanıcı taleplerinde büyük dalgalanmalar gözlemlememelerine rağmen, tüm tedarik zinciri boyunca sipariş miktarlarında ve stok seviyelerinde büyük dalgalanmalar gözlemlemişlerdir. Son kullanıcıların perakendecilere vermiş olduğu bu siparişlerin değişkenliği, tedarik zincirindeki toptancı ve perakendecilerin vermiş olduğu siparişlerden daha düşük olmaktadır. Tedarik zincirinde kamçı etkisi olarak adlandırılan bu olgunun sebepleri talep tahmini, temin süresi, parti siparişi ve stok tahsis oyunudur. Bu etki sayesinde tedarik zincirinde ortalama stoklar artmakta ve bu da daha fazla paranın stoka bağlanmasını gerektirmektedir. Ayrıca maliyet artışları ve son kullanıcı taleplerinin karşılanma oranının düşüklüğünü diğer negatif etkiler olarak sayabiliriz. Bu çalışmada kamçı etkisini, bir banka adına faaliyet gösteren armağan firması, bu firmanın tedarikçilerinden bıçak seti üreticisi ve bu üreticinin tedarikçilerinden oluşan bir tedarik zincirinde anlatılmaya çalışılmıştır. Yapılan modellerde aşamalı ve doldurmalı stok politikaları, tedarik zincirinde koordinasyonun önemi gösterilmeye çalışılmıştır. Aşamalı stok politikasının doldurmak stok politikasına göre daha iyi sonuç verdiği, tedarik zincirinde koordinasyonunda performansı daha iyi tedarik zincirleri oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan çalışmanın 1. bölümünde tedarik zinciri yönetimi ve prosesleri, Lojistik yönetimi anlatılmıştır. 2. bölümde ise tedarik zincir yönetimi ve kamçı etkisi hakkında literatür çalışması verilmiştir. 3. bölümde ise tedarik zinciri yönetiminde kullanılan doldurmalı ve aşamalı stok yöntemleri anlatılmıştır. 4. bölümde de kamçı etkisinin sebepleri, azaltma yöntemleri anlatılmış ve yapılan simülasyonla merkezi ve merkezi olmayan tedarik zincirleri için büyüklüğü tespit edilmiştir. 5. bölümde de tedarik zincirinde çeşitli modellerle simülasyon yapılmış ve yukarıda sayılan etkiler bu simülasyon sonucunda gösterilmeye çalışılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
BULLWHIP EFFECT AND INVENTORY MANAGEMENT IN SUPPLY CHAIN SUMMARY In today world, not only companies but also supply chains are in the competitive environment. Therefore whenever the firms take decisions on their products, they have to think all stages of the supply chain of this product. The aim must be meeting the final customers' requirements in a speedy way and with the lowest cost through the supply chain. Some obstacles have been in a supply chain to achieve this aim. In recent years some retailers, wholesalers and distributors have observed that while customer demand for specific products doesn't vary much, inventory and back-order levels fluctuate considerably across their supply chain. The variability of orders which are given by the customers to the retailer is less than the orders which are given by the other members of the chain like as wholesalers and distributors. This phenomenon is called“Bullwhip Effect”, and this effect increases towards upstream of the chain. The causes of this effect are demand forecasting, lead time, batch ordering, price fluctuation and inflated orders. This effect can cause some failures as increasing costs, not to meet customer demand on time and to keep more inventory to prevent this variability which causes to tide more momey to inventory. In this study, we try to show the bullwhip effect in a supply chain, composed of a gift delivery company, a bank, a manufacturer and its suppliers. We make different inventory models and we try to show effects of echelon inventory, installation inventory, and coordination in our supply chain. Echelon stock policy indicates better performance than installation stock policy, and we show that the coordination in supply chain makes better results. In first chapter supply chain management and its processes, logistics management have been described. In the second chapter a literature review is given about the supply chain management and bullwhip effect. In the third chapter stock policies have been described. The bullwhip effect is described in fourth chapter and in the fifth chapter, five scenarios have been examined. XII