Böğürtlen nektarlarında renk üzerine depolamanın etkisi
Effect of storage on the color of blackberry nectars
  1. Tez No: 127244
  2. Yazar: SEMRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill BÖĞÜRTLEN NEKTARLARINDA RENK ÜZERİNE DEPOLAMANIN ETKİSİ ÖZET Bu araştırma, böğürtlen nektarlarının farklı sıcaklıklarda depolanması sırasında özellikle toplam antosiyanin ve renkteki değişim ile renk stabilitesine etki eden ortamdaki diğer bileşim öğelerindeki değişimi saptamak amacıyla yapılmıştır. Böğürtlen nektarlarının 0. ayda özellikleri saptanarak bu örneklerin yarısı oda sıcaklığında (+20°C) kalan yarısı ise buzdolabı sıcaklığında (+4°C) 7 ay depolanmış ve birer aylık periyodlarla enstrümental renk, polimerik renk, renk yoğunluğu, tanen kontribüsyonu, toplam antosiyanin, pH, titrasyon asitliği, toplam şeker, invert şeker, sakaroz, toplam fenolik madde, hidroksimetil furfural ve askorbik asit içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV EFFECT OF STORAGE ON THE COLOR OF BLACKBERRY NECTARS ABSTRACT In this research it was aimed to determine the changes in total anthocyanin, color and other components affecting color stability during storage at different temperatures of blackberry juice. Properties of blackberry juice was determined at 0th month and then half of the samples were stored at room temperature (+20°C) and others at +4°C for 7 months. Instrumental color, polimeric color, color density, tannin contribution, total anthocyanin, pH, titratable acidity, total sugar, invert sugar, sucrose, total phenolic matters, hydroxymethyl furfural and ascorbic acid of the samples were determined.