İş kazalarının analizi ve küçük ölçekli mobilya sanayii işletmelerinde uygulanması, Trabzon ili örneği
Analyze of industrial accident and it's application small size furniture industry in Trabzon
- Tez No: 127421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Teknolojideki gelişmeler iş hayatındaki güvenlik yönetiminin önemim artırmıştır. Bu gelişmeler, iş sisteminde insana daha değer vermeyi ve daha âzla yatırımı gerekli kılmıştır. Burada karşımıza şu problem çıkmıştır; Acaba insanların maruz kalabilecekleri kazaları önceden tahmin edip veya analizini yapıp, alınacak tedbirlerle bu kazaları önlemek mümkün mü? Bu araştırma Trabzon'da mobilyacılar sitesinde ve Trabzon ili merkez mahallelerinde bulunan mobilya imalat atölyelerinde çalışan işçilerden faydalanarak mobilya imalat sektöründeki iş kazalarının analizine belirlemeye yönelik yapılmıştır. Araştırmanın evrenim 175 adet işyeri ve işyeri sahipleri, bu işletmelerde çalışan 700 adet çalışan oluşturmaktadır. Tesadüfi örnekleme yöntemiyle 104 adet işyeri sahibi ile görüşülmüş, 205 adet de işçi ile görüşülmüştür. Mobilya sektöründe çalışanların % 65,6'lık bölümünün en az bir kazaya maruz kaldığı tespit edilmiştir. Meydana gelen bu kazaların % 38'lik bölümü planya makinesinde meydana gelmiştir. Sonra sırasıyla daire testerede, frezede, şerit testerede ve diğer makinelerde kazalarıma görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmanın, mobilya sektöründe meydana gelen iş kazalarının tam bir resmini ortaya koymasıyla birlikte, bu kazaları önlemek için alınması gereken tedbirleri yine çalışanlar ile yapılan görüşmelerin değerlendirilmesi neticesinde kazalara karşı iş yerinde veya çevrede ne gibi tedbirler alınabileceği belirtilmektedir. Anahtar Kelimeler : İş kazalarının analizi, mobilya, iş güvenliği vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Analyze of Industrial Accident jind its Application Small Size Furniture Industry in Trabzon This study analyzed some of the industrial accidents in forest industry sector except paper industry. The strategies of industrial accidents prevention are oriented towards the individual case. There are many different ways to improve working conditions, many regard the safety of the machinery and the working process itself, others are related to occupational health and safety measures like providing health-protective devices. The research was carried out on a sample of 205 workers, 102 administrators and 62 plants. The statistical computations of the results made it possible to discern factors influencing industrial accidents. Key Words : Analyze of Industrial accident, furniture, job security.