Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri
The Relations Between Turkey and European Union
- Tez No: 127844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Fransa, italya, Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un AKÇT'nin kuruluşuyla başlattıkları entegrasyon hareketi, Avrupa Topluluklarının kurucusu bu altı ülke ile sınırlı kalmamıştır. Maastricht Antlaşması ile AB adını alan Avrupa bütünleşmesi hareketi, 1995 yılına kadar gerçekleşen dört genişleme dalgası ile on beş üye devleti kapsayan bir yapı haline dönüşmüştür. AB'nin genişlemesi, 1980'li yılların sonlarından itibaren, Birliğin gündemindeki öncelikli konular arasındaki yerini muhafaza etmektedir. Günümüzde Avrupa Birliği, Türkiye, Malta, Kıbrıs ve on Orta ve Doğu Avrupa ülkesini - Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya - kapsayan yeni ve benzersiz bir genişleme dalgasıyla karşı karşıyadır.“Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri”başlığını taşıyan bu çalışma, AB'nin genel tarihsel gelişimini ve Türkiye ile AB'nin ilişkilerim detaylı bir biçimde ele almaktadır. Birinci bölümde AB'nin tarihsel gelişimini ve önemli olan Maastricht, Amsterdan antlaşmalarının getirdiği yenilikleri değerlendirilmiştir. Ayrıca AB'nin siyasal ve yapısal görünümünü anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye - AB ilişkilerinin tarihsel süreç içerisinden günümüze kadar olan ilişkilerini değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Türkiye'nin jeopolitik açısını, AGSP ile Türkiye ilişkilerini, son gelişmeler ışığındaki olaylara değinilmiştir. Başka da Türkiye'de bulunan siyasi partilerin Türkiye'nin AB üyeliğine bakışını, Toplulukla ilişkilerde ortaya çıkan sorunları kısa ve öz olarak çerçevelendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT France's, Italy's, Belgium's, Germany's, Holland's and Luxemburg's integration action whish started with the establishment of ECSC, have not been only the EU countries so far. European integrity action that took the name European union with the Maastricht pact, and with the four expansion wave which was verified till 1995, it's number of member's become 15 (fifteen). EU's expansion, from the end of the 1980's, keeps first subjects of union's agenda. Nowadays European Union is fee to face with new and unique expansion wave with countries such as Turkey, Malta and East European countries Poland, Hungary, Check Republic, Slovenia, Estonia, Leetonia, Lithuania, Bulgaria, Romania and Slovakia this research's aim that take the name“Turkey-EU. relation's”is to deal with EU's general historical expansion and Turkey and EU's relations in a tailed way. In the first chapter, I evaluated the EU's historical expansion and Maastricht, Amsterdam pact and what news they have brought. Still, EU's political and structural view tried to be expressed. In the second chapter, Turkey and EU relations from the beginning till now have been evaluated. Finally, in the last chapter, I mention about Turkey's geopolitical strategy, about Turkey-EU relations and about last events. Moreover I tried to view how the political parties in Turkey think about being the member of EU, and to show shortly the problems that appear in the relations with EU.