Kırgızcadan Türkçeye çeviri meseleleri
Issues on translation from Kirghiz into Turkish
- Tez No: 127866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZURA CUMAKUNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Çalışmamızın ana konusunu“Kırgızcadan Türkçeye çeviri”oluşturmaktadır. Türk Lehçeleri alanında bu konudaki çalışmalar yetersiz olduğu için, çalışmamızda ilk olarak çevirinin ne olduğu, çeviri tipleri, dünyada ve Türkçeye'de çeviri tarihi, çeviri teorileri, çevirinin prensip ve sorunlarını belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümü bu konulara ayrılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde temel olarak Kırgızcadan Türkçeye çeviri konusu ele alınmıştır. Bu bölümde Kırgız Türkçesi ile Türkiye Türkçesi tarihî ve linguistik açılardan karşılaştırılmış, farklılık ve benzerlikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra, ulaştığımız sonuçların ışığı altında çeviri esnasında rastlanabilecek problemler ve bunların çözüm yolları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde çeviri konusuna metin türleri açısından yaklaşılmış, hatalı çeviri örnekleri ve bu yanlışlıklarla ilgili açıklamalar verilerek çeviri problemleri ve uyulması gereken prensiplerin daha açık ortaya konulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study mainly focuses on translation from Kirghiz into Turkish. As there is not enough study in regard to dialects of Turkish, in the study we have, first of all, tried to specify what the translation is, types of translation, history of translation in Turkish people and the world, the translation theories, the principles and problems in translation. The first section of the study that comprises three sections deals with the abovementioned concerns. In the second part of the study, we handled the main focus: translation from Kirghiz into Turkish. In this section, The Kirghiz Turkish and Anatolian Turkish have been compared in terms of historical and linguistic aspects; the differences and similarities have been specified. Then, in the light of the respective findings, we tried to establish the problems and their solutions likely to be encountered during the translation process. The third section of the study analyzed issue of translation from Kirghiz into Turkish in terms of text genres. At the end of the study, the samples for erroneous translations and comments on the errors have been given and the translation problems and principles have been tried to demonstrate clearly.