İzmir'de olabilecek deprem veya sel afetinde İzmir kent alanında bulunan hastanelerin karşılaşabilecekleri sorunların genel bir değerlendirmesi
A General assessment of the problems faced by the hospitals in the province of İzmir in the event of a major earthquake or flood in İzmir
  1. Tez No: 128139
  2. Yazar: SONGÜL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Depremler ve seller dünyadaki en fazla ölüm ve yaralanmalara neden olan doğal afetlerdir. Ayrıca büyük ölçüde mal kaybına da neden olurlar. İzmir'de olmuş ve olması muhtemel en çok görülen doğal afetler de depremler ve sellerdir. Depremler ve seller hastanedeki tıbbi hizmetlerin artırılmasını gerektirecek kadar fazla sayıda yaralanmalara neden olurlar. Fakat toplumdaki en önemli hizmetlerden birini sağlayan hastaneler de şiddetli deprem veya seller nedeniyle ciddi yapısal ve yapısal olmayan hasarlara uğrayabilirler ve içindekiler yaralanabilir veya ölebilirler. Ayrıca kamu hizmetleri ve nakil sistemlerinin uğradıkları hasarlar da hastanenin hizmet vermesini engelleyecektir. Bu koşullar altında, etkilenen hastaneler tamamiyle yalnız başına kalabilir ve sadece kendi kapasiteleri ile görev yapmak zorunda kalabilirler. Bu nedenle afetler sırasında uygun bir acil durum planlaması ve hastane personelinin koordinasyonu gereklidir ve son derece önemlidir. Bu çalışma kendi içinde alt bölümlere ayrılan dört esas bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; İzmir kent alanında olabilecek doğal afetler konusunda genel bilgi verilmektedir. Ayrıca depremler, seller ve hastaneler hakkında da genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölüm; şiddetli bir deprem olması durumunda, İzmir kent alanındaki hastanelerin karşılaşabilecekleri problemlerle ilgilidir. Üçüncü bölüm; İzmir kent alanındaki sel olasılığını ve hastanelerin selden etkilenme durumlarının genel bir değerlendirmesini yapmaktadır. Selden korunmak için genel öneriler sunulmaktadır. Dördüncü bölüm; üç konuya çözüm getirmektedir: Birinci olarak çok fazla hasta olması durumlarında hastanelerin kapasitelerinin geliştirilmesi, ikinci olarak acil servis planlarının ve son olarak da hastane afet planlarının iyileştirilmesi konularını içermektedir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Earthquakes and floods are the natural disasters that cause the highest death toll and injuries worldwide. They also result in tremendous property damage. The biggest and most common natural disasters that have happened and might happen in Izmir are also earthquakes and floods. The earthquakes and floods can result in casualties that place a demand for increased medical services in the hospital. But the hospitals which supply one of the most important kinds of services to society can also suffer serious structural and nonstructural damage and the occupants can be injured or might die as a result of the occurence of strong earthquakes and floods. Also the damage experienced by the public utility systems and the transport systems will hinder the ability of the hospital to carry out its function. Under these conditions the affected hospitals may be completely isolated and must work solely on their own capacities. Thus during disasters a proper emergency planning and coordination of the hospital staff is necessary and vital. This study consists of four major parts which are further subdivided. In the first section, general information about natural disasters which might happen in the province of Izmir is included. Also general information about earthquakes, floods and hospitals are given. The second section is about the possible problems which the hospitals in the province of Izmir might come face to face with in the event of a major earthquake. The third section deals with the possibility of flooding within the province of Izmir and a general assessment of the susceptibility of individual hospitals to flooding. General solutions to flooding are adressed. The fourth section provides solutions to problems in three areas: firstly improving the ability of hospitals to handle mass casualties; secondly improving the emergency services' plans and thirdly improving the hospitals' disaster plans. VIII