Küreselleşme sürecinde Türk vergi sisteminde reform ihtiyacı
The Reform need of Turkish tax system in globalization process
  1. Tez No: 128178
  2. Yazar: MELEK ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Küreselleşme, ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkilerin gelişmesi, farklı toplum ve kültürlerin inanç ve beklentilerinin daha iyi tanınması ve uluslararası ilişkilerin yoğunlaşması gibi birbiriyle bağlantılı konuları içeren bir kavram aynı zamanda yaşanmakta olan bir dönüşüm sürecidir. Küreselleşme çağı olarak adlandırılan günümüzde hemen hemen her alanda çarpıcı değişiklikler görülmekte, ekonomik, sosyal ve siyasal anlamda küreselleşmenin etkileri hissedilmektedir. Çalışmamızda küreselleşmenin vergi sistemleri üzerine yaptığı etkiler belirlenmeye çalışılmış, küreselleşmenin vergiden kaçınma ve vergi kaçırma olanaklarını arttırarak ve zararlı vergi rekabeti ortamı yaratarak vergi sistemlerini olumsuz yönde etkilediğinin tespiti yapılmıştır. Çalışmamızda, küreselleşme sürecine bağlı olarak Türk vergi sisteminde yaşanan sorunlar ele alınmış ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilere yer verilmiştir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization is a concept including some topics related each other such as development of economic, social and political relations between countries; recognition of beliefs and expectations of different culture and societies and intensification of international relations and globalization is also a living transformation process. In today's world, regarded as globalization era, almost every thing is subject to remarkable changes and effects of globalization are perceived in economic, social and cultural sense. In this study, the effects of globalization on tax systems are examined. Evidences show that globalization has negative effects on tax systems by increasing tax avoidance and tax smuggling and creating harmful tax competition. In addition, problems of the Turkish tax system in globalization process are discussed and solutions those problems are revealed. VI