Ülkelerinin kültürel yapılarınınn çokuluslu şirketlerin faaliyetlerine etkisi
The Effect of cultural structure of countries on the activities of multinational companies
  1. Tez No: 128179
  2. Yazar: ÖZGE ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET II. Dünya Savaşından sonra ticaret politikalarında serbestleşme, bölgesel ekonomik entegrasyonlardaki artış, müdahale edilmeyen mal akışı, taşımacılık, iletişim ve bilgi teknolojilerindeki hızlı değişim gibi nedenlerle çokuluslu şirketlerin dünya ekonomisindeki önemi hızla artmıştır. Bugün ise çokuluslu şirketler sadece dünya ekonomisine yön vermemekte bununla birlikte politik, teknolojik, kültürel hayatı etkilemekte ve dünya ülkelerinden bağımsız düşünülememektedir. Çünkü küreselleşme olgusu şirketlerin, ülkelerin ve toplumların birbirine bağımlı olduğu çokuluslu bir sistem yaratmaktadır. Bu nedenle denilebilir ki, çokuluslu şirketler sadece çevrelerini etkilememekte, aynı zamanda çevresel faktörlerden etkilenmekte ve değişime uğramaktadırlar Politik ve yasal çevre, ekonomik çevre, teknolojik çevre, doğal koşullar, rekabet koşullan ve kültürel çevre çokuluslu şirketleri etkileyen çevresel faktörler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, kültürel çevreyi, kültürel çevreden yoğunlukla etkilenen çokuluslu şirket kavramım ele almakta ve kültürel çevrenin çokuluslu şirketlerin faaliyetlerine etkisini analiz etmektedir Bu çalışmada kültürel çevre faktörü üzerine odaklanılmasının nedeni pek çok ülkede yabancı sermaye yatırımları yapan çokuluslu şirketler için kültürün önemli bir iletişim aracı olmasıdır. Bununla birlikte dil, din, eğitim gibi kültür bileşenleri anlamak ve etkin biçimde kullanmak çokuluslu şirketlerin faaliyette bulundukları uluslararası pazarlarda rekabet avantajı kazanmalarını sağlayacaktır. Araştırmaya temel olan kültürel çevre faktörü, çokuluslu şirketlerin faaliyetleri arasında özellikle pazarlama faaliyetleri üzerinde etkili olmaktadır. Bu çalışma daha detaylı bir incelemeye olanak tanınması açısından kültürel çevrenin çokuluslu şirketlerin faaliyetleri yanında özellikle pazarlama faaliyetleri üzerine etkisi üzerinde durmakta ve bunun bir anket çalışması ile değerlendirilmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the World War E, the significance of multinational companies' increased due to the liberalization of trade policies, increasing amount of regional economic integration, uninterrupted flow of goods, revolutionary advances in transportation, communication and information technologies. Currently, multinational companies not only give direction to the world economy but also affects the political, technological, cultural environment and that is the reason why it can hardly be seperated from the world countries. Because, the concept of globalization creates multinational system that connected companies, countries and societies to each other. For that reason, the multinational companies not only affect their environment but also are influenced and transformed by the environmental conditions. Political and legal, economic, technological, cultural environment; natural and competitive conditions can be enumerated as the environmental factors that influence the multinational companies. This research analyzes the cultural environment, the nature of multinational companies that are mostly affected by the cultural environment and it focuses on the effects of cultural environment on the activies of multinational companies. The emphasis in this research is devoted to the factor of cultural environment since culture is an important tool of communication in most of the multinational companies that have foreign direct investments. Furthermore, understanding and benefitting from the cultural ingredients such as language, religion and education will culminate in gaining competitive advantage in the international markets for the multinational companies. The cultural environmental factors that this research focuses on have an effect especially on marketing activies of multinational companies. This research prioritizes marketing activies among other activities of multinational companies in order to provide a more detailed structure in the thesis. At the final part, by the help of a survey, this thesis evaluates the effects of cultural environment on marketing activities of multinational companies. VI