3,4-dietinilpirolün sentezi
Synthesis of 3,4-diethynylpyrrole
- Tez No: 128261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜLCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Pirol ve türevleri organik ve biyokimyada önemli heterosiklik bileşiklerdir ve birçok doğal üründe bulunmaktadır. Bu çalışmada, bir çeşit 3,4-disübstitüe pirol olan 3,4-dietinilpirolün sentezi amaçlanmıştır. Önce bütanalden 2-bromobütanal ve 1-morfolino-l-büten sentezlenmiştir. Bu iki bileşik uygun şartlarda etkileştirilerek 2,3- dietilsüksinaldehit elde edilmiştir. Bu bileşiğin amonyum karbonat ile reaksiyonu. sonucu 3,4-dietilpirol sentezlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Enamin, 3,4-Disübstitüepirol
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Pyrrole and its derivatives are important heterocycle compounds in organic and biochemistry and have been found in many natural products. In this study, it is aimed to synthesize 3,4-diethynylpyrrole which is a kind of 3,4- disubstituepyrrole. At first, 2-bromobutanal and 1-morpholino-l-butene was synthesized from butanal. This two compounds was reacted in suitable media and obtained 2,3-diethylsuccinaldehyde. 3,4-Diethylpyrrole was synthesized by treating 2,3-diethylsuccinaldehyde with ammonium carbonate. KEY WORDS: Enamine, 3,4-Disubstituepyrrole