A New speech distortion evaluation method
Yeni bir ses bozunum değerlendirme yöntemi
  1. Tez No: 12842
  2. Yazar: ZEYNEP PINAR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET YENİ BİR SES BOZUNUM DE?ERLENDİRME YÖNTEMİ ERTÜRK, Zeynep Pınar Yüksek Lisans Tezi : Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yalçın TANIK Şubat 1991, 102 sayfa Bu çalışmada, belleksiz, doğrusal olmayan ve anahtarlama tipindeki "bozu numların değerlendirilmesinde, simetrik olabilirlik oranı ölçütünün başarımı- nı artıracak yeni bir ses bozunum değerlendirme yöntemi önerilmiştir. Yön tem, simetrik olabilirlik oranı ölçütünün, özgün ve işlenmiş ses işaretlerine ilişkin dilim enerjileri ve dilim geçiş işlevleri ile doğrusal olmayan bir şekilde birleştirilmesine dayanmaktadır. Doğrusal olmayan birleşim, güç serisi açılımı yönteminin kulanılmasıyla oluşturulmuştur. Yeni yöntem, öğretme yolu ile gerçekleştirilmiştir. Öğretim evresinde, bozunumlu ses ve öznel değer veri tabanları kullanılmıştır. Öğretilmiş sis tem üzerinde yapılan deneyler, yeni ses bozunum değerlendirme yönteminin, bu çalışmada ilgilenilen orta ve az miktardaki bozunumların kestirilmesinde simetrik olabilirlik oranı ölçütünden daha başarılı olduğunu göstermiştir. Anahtar Sözcükler : Ses Bozunum Ölçümü, Ses İşleme, Doğrusal Ol mayan Kestirme. Bilim Kodu : 609.02.08
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NEW SPEECH DISTORTION EVALUATION METHOD ERTÜRK, Zeynep Pınar M.S. in E.E.E. Supervisor : Prof. Dr. Yalçın TANIK February 1991, 102 pages In this work, a new speech distortion evaluation method is proposed to improve the performance of symmetrized likelihood ratio measure in evalu ating the quality of systems through which the speech signal is exposed to memoryless nonlinear and switching type distortions. The method is based on combining the symmetrized likelihood ratio measure with frame energies and frame transitive functions of original and distorted speech signals, in a nonlinear fashion. The nonlinear combination is constructed by making use of power series expansion method. The new method is implemented via training. Throughout the training phase a data base consisting of distorted speech signals and corresponding subjective scores is used. Tests on the trained system demonstrate that, the new speech distortion evaluation method has a better estimation per formance than the performance of symmetrized likelihood ratio measure, for the moderate to low distortions investigated in this study. Key Words : Speech Distortion Measurement, Speech Processing, Non linear Estimation. Science Code : 609.02.08 IV