Si(100) üzerinde ince Ag film oluşturulması ve özelliklerinin incelenmesi
Formation of thin Ag film on Si(100) and investigation of its characteristics
- Tez No: 128467
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BEKTÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, doğrultucu özellik gösteren metal - yarıiletken Schottky bariyer diyotlarla çalışılmıştır. Schottky bariyer diyot silisyum üzerine gümüş kaplanmasıyla oluşturulmuştur. Akım ve gerilim karakteristikleri incelenmiş ve elde edilen ln(I)'nın V'ye göre grafiğinden ideal faktör (n) ve bariyer yüksekliği (§b) hesaplanmıştır. 1 - V ölçümlerinden sonra C - V ölçümleri alınmıştır. C - V ve I - V ölçümlerinden bulunan bariyer yükseklikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this work, Schottky barrier diode which is a metal - semiconductor contact and possesses rectifying properties have been studied. The characteristic of current applied voltage has been investigated and ideality factor (n) calculated by using the slope ln(I) versus V. Also barrier height (b) is found. I - V measurement is fallowed by C - V measurement on the sample. Barrier height which were calculated both C - V and I - V measurements, has been compared.