Operations reversal: An investigations of capacitated models
Operasyon sırası değiştirme yöntemi: Sınırlı ve sınırsız kapasite durumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 128506
  2. Yazar: ÖYKÜ OFLEZER
  3. Danışmanlar: DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT, DR. BÜLENT ÇATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Artan ürün ve parça çeşitliliği günümüz endüstriyel rekabet ortamının en belirgin özelliği olmaya başlamıştır. Genel olarak ürün çeşitliliğindeki artışın üretim ve lojistik alanındaki performansı düşürdüğü bilinmektedir. Yüksek ürün çeşitliliği ciddi öngörü hatalarına sebep olmakta, bunun sonucunda da envanter yönetiminde sorunlar yaşanmaktadır. Ek olarak, bu tür üretim özelleşmiş proses malzemeleri, teknikleri ve kalite güvence metodları gerektirdiğinden genel gider ve yönetim maliyetlerinde de artışa sebep olmaktadır. Genellikle yüksek ürün çeşitliliği çok aşamalı üretim sistemlerini de beraberinde getirir. Ürün, son ürün haline gelirken üretim sisteminin her aşamasında yeni özellikler kazanır. Son ürünün talep yapısından, özellikle de peryotlar arasındaki değişkenliğinden dolayı ara üretim aşamalarındaki ürün hacimleri çeşitlilik sergilemektedir. Bu durum da yukarıda bahsi geçen proses maliyetlerini oluşturmaktadır. Ürün çeşitliliğini ve beraberinde getirdiği zorluklan hafifletmek için geliştirilen yöntemleri iki kategoriye ayırabiliriz. Bunlar önsüre kısaltmaya yönelik olan ve olmayan stratejiler diye ikiye ayrılır. Bu çalışmanın konusu önsüre kısaltmaya yönelik olmayan operasyon sırası değiştirme yöntemidir. Bu yöntem üretim sürecindeki ardışık iki üretim aşamasının yerini değiştirerek sistemi yeniden yapılandırmakta, böylece\ varyans azalmakta ve sistemin verimliliği artmaktadır. Bu çalışmada üretim sistemleri modellenerek operasyon sırası değiştirme yönteminin etkilerine bakılmakta ve yöntemin hangi durumlarda yararlı olduğu araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing product and part variety is one of the most distinctive characteristics of industrial competition today. It is generally accepted that proliferation of products results in deterioration in manufacturing/logistics performance. Higher product variety leads to higher forecast errors, excessive inventory for some products, and shortages for others. In addition, high product overhead and administrative costs, higher manufacturing costs due to more specialized process materials, changeovers and quality assurance methods are encountered. During a manufacturing process consisting of multiple stages products with high degree of variety are produced. Product may start as a common single engine and takes certain features or personalities at each stage. As more and more identities are added, total number of end products increases. Due to the nature of end products' demand, especially the variation from period to period the production volumes of intermediate stages in a production process vary. Researchers have tried to eliminate the negative effects of high product variety. The strategies produced for reducing product variety and the level of complexity it possesses can be grouped into two categories, lead time reduction strategies and non- lead time reduction strategies. This thesis is motivated to analyze a non-lead time reduction strategy; operations reversal, which reengineers the manufacturing process by reversing two consecutive stages of the process. It is observed that operation reversal can lead to variance reduction and improves the efficiency of the process. Throughout this thesis, models that characterize the impact of operations reversal are developed and used to derive insights on when operations reversal would be beneficial. 1V 1C. *m