A Polynomial time transformation from vertex cover problem to exact inference problem in bayesian belief networks
Köşe kapatma probleminin inanç ağında olasılık çıkarımı problemine polinom zamanda dönüştürülmesi
- Tez No: 128509
- Danışmanlar: DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET İnanç Ağında Olasılık Çıkarımı problemi literatürde üzerinde sıkça çalışılan ve uygulama alanı oldukça geniş olan bir problemdir. Bu tezde, Köşe Kapatma probleminden İnanç Ağında Olasılık Çıkarımı problemine polinom zamanda dönüşüm için bir yöntem önerildi ve bu yöntemin doğruluğu ispatlandı. Önerilen dönüşümü daha iyi anlamak için, Köşe Kapatma ve Olasılık Çıkarımı problemleriyle alakalı dönüşümler hakkında bilgi verildi. Önerilen dönüşüm ile ilgili olarak, bazı Köşe Kapatma problemleri Olasılık Çıkarımı problemine dönüştürüldü ve Olasılık Çıkarımı problemini çözen algoritmaları kullanan yazılımlarla çözüldü. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exact Inference problem in Belief Networks has been well studied in the literature and has various application areas. In this thesis, a polynomial time transformation from Vertex Cover Problem to Exact Inference problem in Belief Networks is proposed and proved. To understand and see the development of the transformation, some well-known transformations about Vertex Cover Problem and Exact Inference, are introduced. By using the transformation proposed, some Vertex Cover problems are converted to Exact Inference Problems and solved by softwares using the algorithms of Exact Inference.