Bilgisayar destekli eğitim ve bilgisayar destekli teknik resim uygulamaları
Computer aided education and computer aided technical drawing application
  1. Tez No: 128543
  2. Yazar: İZZET ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: (Eğitim, Bilgisayar, Teknik Resim), (Education, Computer, Technical Drawing)
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM ve BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM UYGULAMALARI İzzet ÖCAL Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı Prof. Dr. İbrahim KADI Temmuz 2002, 120 sayfa Bilgisayar Teknolojisinin gelişmesi sonucu Eğitim/Öğretim alanında da önemli değişiklikler olmuştur. Özellikle laboratuar şartlarında yapılması zor veya öğrenciler için tehlike oluşturan deneylerin bilgisayar animasyon teknikleri ile anlatılması Eğitim/Öğretim de yeni bir çığır açmıştır. Bu Tez'de Bilgisayar Destekli Eğitim ve Bilgisayar Destekli Teknik Resim Uygulamaları ile ilgili araştırmalar ve uygulamalar sunulmaktadır. Tez'de ilk olarak Eğitim, Eğitim Teknolojisi, Bilgisayar Teknolojisi ve Eğitim, Dünyada Bilgisayar Destekli Eğitim, Mühendislikte Bilgisayar Eğitimi ve Bilgisayar mÖZET(clcvam ediyor) Destekli Eğitimin tarihi gelişimi, olumlu ve olumsuz yönleri üzerinde durulmuştur. Bunlara bağlı olarak Bilgisayar Destekli Eğitimde Animasyon kullanımına ve Animasyon programlarına değinilmektedir. Üniversitelerde ve Mesleki Teknik Okullarda okutulan Teknik Resim dersinin bazı konulan olan Teknik Resim araç ve gereçleri, yazılar, çizgiler, izdüşümler ve kesitler konulan üzerinde durulmuştur ve çeşitli eğitim yazılımları geliştirilmiştir. Bu konuların hazırlanmasında AutoCAD ve Mechanical Desktop modelleme yazılımı ve AutoLISP programlama dili kullanılmıştır. Dersin anlatımına canlılık kazandırmak için Flash ve Power Point animasyon programları kullanılmıştır. Kurallar ve şekiller, teknik resimle ilgili Türk Standardları (TS 88) ve en son kabul edilmiş olan Uluslararası Standartlar (ISO) esas kabul edilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis COMPUTER AIDED EDUCATION and COMPUTER AIDED TECHNICAL DRAWING APPLICATION İzzet ÖCAL Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Education Pror. Dr. İbrahim KADI July 2002, 120 pages There has been many changes in the educational area as a result of the development of computer technology. Especially explaining some experiments, which are difficult to be done in the labs or can be dangerous for students, with the computer animation techniques has opened a new era. With this thesis some researches and applications about Computer Aided Education and Computer Aided Technical Drawing Application are submitted. Firstly, with this thesis Education, Education Technology, Computer Technology and Education, Computer Aided Education in the world, Computer Education in Engineering and the historical development and positive and negative sides ofABSTRACT(continuing) Computer Aided Education in relation with these, using Animation for Computer Aided Education and Animation programs have been dealt with. Some subjects such as Technical Art equipments, writings and drawings, projections and cross sections, which are subject of Technical Art Lesson that is taught at universities and vocational technical schools have been emphasized and some education writings have been developed. AutoCAD, Mechanical Desktop modeling writing and AutoLISP programming language have been used to prepare these subjects. Flash and Power Point animation programs have been used to make the lesson more alive. Rules and diagrams are dealt with, by taking Turkish Standards (TS 88) about Technical Art and International Standards (ISO) which have been admitted lately, as basic points.