Sıvı metallerde inklüzyon giderilmesi
Inclusion removal in molten metals
- Tez No: 128779
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Sıvı Al metalinde inklüzyon oluşum sebepleri, inklüzyon giderilme mekanizmaları ve elektromanyetik levitasyon ile inklüzyon gideriliminin verimi incelenmiştir. Aynı zamanda bu konularda sıvı Fe metali ile yapılan daha önceki deneysel çalışmalar da incelenmiştir. İnklüzyon giderme aşamalarındaki büyüme, dağılım, elektromanyetik olarak oluşturulan çevrim akımlarının inklüzyon giderilme mekanizmasına etkisi, bu akımlar yardımıyla inklüzyon giderilmesinin kinetiği, konveksiyon ve aglomerasyonun, metal olmayan inklüzyonlann sıvı alüminyumdan giderilmesine etkisi deneysel çalışmalarla tespit edilmiştir. Akış sistemleri için Smoluchowski populasyon balans eşitliğinin modifiye edilmiş şekilleri, Green teoremi. Birikim gösteren ve giderilen taneciklerin sistemi için lineer olmayan diferansiyel sistemleri kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar tahminler ve hesaplamalar ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırılmalar sonucunda hesaplamalar ile deneysel sonuçlar arasında mükemmel bir uyum elde edilmiştir. Deneysel çalışmalarda için Al ve Fe numuneler kullanılmıştır. Deneyler sırasında elektromanyetik levitasyon cihazı, bu cihaz dahilinde elektromanyetik alan oluşturabilmek için bobin, Lepel Radyo Frekans indüksiyon jeneratörü kullanılmıştır. Elektromanyetik levitasyon sırasında bobin akımı 320 A, frekans 250 kHz.dir. Anahtar Kelimeler :Elektromanyetik levitasyon, elektromanyetik karıştırma, elektromanyetik dağılım, inklüzyon, MnOSiO2.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reasons for the formation of inclusions in liquid Al, inclusion removal mechanisms and efficiency of electromagnetic levitation in inclusion removal was examined.Moreover, the experimental works has been done for the same subjects about Fe metal was examined too. Growth and seperation of inclusions in inclusion removal processes, kinetics of inclusion removal in electromagnetically driven recirculating flows and effects of that flows, influence of convection on agglomeration and removal of non-metallic inclusions in molten aluminum were determined by experimental works. For the flow systems, modificated Smoluchowski balance equations and Green theorem were used. For the systems of the particles that shows agglomeration and removal, non-lineer equation systems were used. Experimental results were compared with the computations and predictions. After this comparison, it was found that computations and experimental results show a complete accommodation. For the experimental work Al and Fe specimens were used. As the experimental apparatus the electromagnetic levitation cell, coil, Lepel Radio Frequency Induction generator was used. In the experimental work, coil current and frequency were 320 A and 250 kHz respectively. Keywords : Electromagnetic levitation,electromagnetic stirring, electromagnetic separation, inclusion, MnOSi02.