Orta ölçekli digital ortofoto üretiminde doğruluk araştırması
Accuracy research in medium scale digital orthophoto production
- Tez No: 128838
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORTA ÖLÇEKLİ DİGİTAL ORTOFOTO ÜRETİMİNDE DOĞRULUK ARAŞTIRMASI Ayhan YAĞMUR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Danışman : Prof. Dr. Ferruh YILDIZ 2002, 98 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Mehmet YERCİ Prof. Dr. Ferruh YILDIZ Yrd. Doç. Dr. Engin KOCAMAN Ziraatçılar, toprak bilimciler, orman bilimcileri, arkeologlar, coğrafyacılar, jeologlar, planlamacılar ve çevre bilimciler çoğu zaman kendileri için önemli olan detayları çizgisel bir haritada bulamamaktadırlar. Hava fotoğraflarının içeriğini gösteren bir foto harita pek çok kullanıcı için daha iyi bir çözüm sağlamaktadır. Gelişmiş alanlarda bile, hava fotoğraflarındaki detaylara ihtiyaç duyulmaktadır. Haritalar ile karşılaştırıldığında fotoğraflarda bazı deformasyonlar söz konusudur. Fotoğraf ve görüntülerin deformasyonları, diferansiyel geometride Tissot İndikatrisi yardımıyla tanımlanır. Bu teori, genelde yalnızca düzgün analitik fonksiyonlarla tanımlanabildiği durumda uygulanabilir. Yer yüzeyleri genellikle bu şekilde tanımlanamamaktadır. Fotogrametride, yer yüzeyi büyük bir grup noktayı sayısallaştırma ile temsil edilir. Görüntü deformasyonlarının ortadan kaldırılması için iki yöntem mevcuttur. Birinci yöntemde fotoğrafın, bir düşeye çevirme aletinde projeksiyonu ile deformasyonlar ortadan kaldırılabilmektedir. Bu yöntem sadece düzlemsel objelerin eğik fotoğraflarım düşeye çevirmek için kullanılabilir. İkinci yöntem ise bütün şartlar için geçerlidir. Bu yöntem diferansiyel düşeye çevirme adıyla bilinir ve fotoğrafın küçük küçük parçalarının sırasıyla düşeye çevrilmesini içerir.Bilgisayar teknolojisinde meydana gelen hızlı gelişmeler; analog ortofoto üretiminde karşılaşılan problemleri ortadan kaldırmıştır. Örneğin analog ortofotoda bir paftanın bir fotoğrafla kapatılması koşulu bulunmaktadır. Görüntülerin digital olması, bunların en uygun şekilde birleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Digital ortofoto üretiminin temeli, kamera koordinat sistemindeki görüntü matrisinin yer koordinat sisteminin XY düzlemindeki görüntü matrisine dönüştürülmesi ilkesine dayanır. Digital ortofoto üretimi, yer kontrol sisteminin XY düzlemindeki gerekli görüntü matrisinin tanımlanmasıyla başlar ve bu elemanların merkezlerinin kamera koordinat sistemine dönüşümü ile devam eder. Bu dönüşüm için XY gridindeki noktaların Z koordinatlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Sayısal Yükseklik Modeli (SYM) verileri bir XY koordinat ağındaki her noktanın Z koordinatını sağlar. Digital orto fotoların sağladığı avantajlar şunlardır :. Vektör bilgiler ek bir çalışma yapılmadan bilgisayar ortamında eş zamanlı olarak görüntülenebilir.. Digital ortofoto esnek,ucuz ve yüksek kaliteli çıktılar vermektedir. Analog teknikte olduğu gibi görüntünün kalitesinde bir azalma olmamaktadır.. Digital ortofoto coğrafi bilgi sisteminde bir bilgi seviyesi olarak muhafaza edilebilir.. Digital ortofotolar multispektral sınıflandırma, görüntü parçalama, detay tanıma yöntemleriyle analiz edilebilir.. Yer yüzeyini temsil etmek için çok yakın noktalardan oluşmuş bir ağ kullanıldığı için geometrik doğruluk daha yüksektir.. Analog yöntemde özellikle renkli görüntülerde doğruluk, çözülme kayıpları ve mozaik hale getirmedeki zorluklar digital ortofotoda ortadan kaldırılmıştır.. Digital ortofoto görüntüleri, elektronik olarak hızlı ve kolayca transfer edilebilmektedir.. Ortofoto mozaiklerini elde etmek ve geniş bir alanı tek bir ortofoto ile temsil etmek için ortofotolar blok halinde birleştirilmelidir. Tüm ortofotolar belirli bir projeksiyonda olduklarından geometrik olarak herhangi bir problem ile karşılaşılmamaktadır. Digital ortofoto görüntünün kalitesi, üretim döngüsündeki tüm elemanlara bağlıdır. Bunlar; Arazi birimlerinde ifade edilen sonuç piksellerin boyutu Diyapozitiflerin yoğunluk oram veya tarayıcı pikselindeki bitlerin kalitesi Tarayıcının işlenmemiş ham veri tarama kalitesi ve geometrik doğruluğu Mikron veya fotoğraf ölçeğindeki dpi ile ifade edilen tarama örneklerinin kalitesi Kamera kalitesi ve odak uzaklığı Diferansiyel düşeye çevirme yöntemleri Diferansiyel düşeye çevirmeden sonra otomatik radyometrik düzeltme Fotoğraftan sonuç ürün ölçeğine büyütme Kontrol noktalarının seçimi Kamera odak uzaklığına bağlı olan arazi veya binadaki varyans SYM verisinin yoğunluğu ve kalitesi m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ACCURACY RESEARCH IN MEDIUM SCALE DIGITAL ORTHOPHOTO PRODUCTION Ayhan YA?MUR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor: Prof. Dr. Ferruh YILDIZ 2002, 98 Pages Jury: Prof. Dr. Mehmet YERCİ Prof. Dr. Ferruh YILDIZ Ass. Prof. Dr. Engin KOCAMAN For agriculturists, soil scientists, forest scientists, archeologists, geographers, geologists, planners and ecologists, a line map, derived from aerial photographs, is often unsatisfactory for specific applications, because some of the details cannot be displayed in the vector map. For these occasions, a map that shows the aerial photographs (photo map) is better. In addition, photo-maps are attractive because they are significantly less expensive yet quicker to produce than conventional topographic line maps. A photo grammetric photograph (central projection) has some deformations relative to a map (orthogonal projection). The deformations of images, including photographs, are described in differential geometry by means of the Tissot Indicatrix. This theory can only be applied, however, if the surface of the object can be described by smooth analytical functions. Ground surfaces can generally not be so described. More often the ground surface is represented in photogrammetry by digitizing a large set of individual points on the surface. There are two procedures for the removal of image deformations. The first is a method of rectification in which the original photograph is reprojected in a photographic rectifier. This procedure can only be used for the rectification of tilted photographs of plane objects. The second rectification procedure is universally IVapplicable. Small pieces of the original photograph are extracted and photographically rectified one after the other. The process is known as differential rectification. The problems of analogue orthophoto production can be eliminated by the help of recent developments in the computer technology. For example in analogue orthophoto, an orthophoto map must be covered by only one image but for digital images, this is not needed. The essential feature of the production of digital orthophotos lies in the transformation of the image matrix in the camera coordinate system. The production of a digital orthophoto begins with the definition of the required image matrix in XY plane of the ground coordinate system, followed by the transformation of the centers of these elements into the camera coordinate system. For this transformation we also need the Z coordinates of the points in the XY grid. Digital terrain models provide the Z coordinates of a close mesh of XY points. The advantages of digitally produced orthophotos compared with those produced photographically are listed below;. Image content can be modified quite simply by contrast manipulation of the densities and colors.. Digital orthophotos can be analyzed by the methods of multispektral classification, image segmenting, pattern recognition, etc.. An elegant matching of densities at the edges of neighboring images in an orthophoto mosaic can be achieved.. The digital orthophoto can be stored is a level of information in a geographic information system.. The geometric accuracy is basically higher since a very close mesh of points is used to approximate the ground surface.. Further improvements, such as edge enhancement, can be introduced byappropriate filtering. The quality of the digital orthophoto is dependent to these factors;. The focus length and the quality of the camera.. Accuracy and resolution of DEM data.. Control-points selection. The resolution of diapositives. The resolution and geometric accuracy of scanner. The methods of differential rectifying. Photograph and result map scale. Automatic radiometric correction after differential rectifying VI