Polymorphisms of glutathione s-transferase genes (GSTM/GSTP1 and GSTT1) and breast cancer susceptibility in the Turkish population
Türk toplumunda glutatyon s-transferaz genlerinin (GSTM/GSTP1/GSTT1) polimorfizmleri ve meme kanseri ile ilişkisi
  1. Tez No: 129205
  2. Yazar: EBRU DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK G. YULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET TÜRK TOPLUMUNDA GLUTATYON S-TRANSFERAZ GENLERİNİN (GSTMİ, GSTT1,GSTP1) POLİMORFİZMLERİ VE MEME KANSERİ İLE İLİŞKİSİ Ebru DEMİR Moleküler Biyoloji ve Genetik Yüksek Lisansı Tez Yöneticisi: Yrd.Doç.Dr.Işık G. YULUĞ Ağustos 2002, 98 sayfa GSTMİ, GSTT1 ve GSTP1 Glutatyon S-Transferaz genleri ile meme kanserine yatkınlık arasındaki olası ilişki Türk toplumunda 264 kadın hasta ve 233 yaş bakımından eşleştirilmiş kontrol bireyinde incelendi. Kombine GSTP1 105 Ile/Val veya Val/Val genotipleri tüm kadınlarda (olasılık oranı OR=1.64, %95 güven aralığı GA=1. 09-2.47) ve premenopozal kadınlarda (OR=2.01, %95 GA=1. 06-3.83) (belirgin şekilde artmış olarak) meme kanseri riskiyle ilişkiliydi. Ne GSTMİ ne de GSTT1 meme kanseri ile ilişkili bulunmadı. GSTP1 genotiplerinin dağılımı vücut kütle oranı (VKO), yaş, menarş yaşı, miyadında doğum yaşı, miyadında doğum sayısı ve ailede meme kanseri öyküsüne göre gruplandırıldı. Kombine GSTP1 105 Ile/Val veya Val/Val genotiplerinin meme kanseri riski ile ilişkisi yüksek VKO'lu hastalarda (OR=2.12, %95 GA=1.35-3.62) daha da belirgindi, ama düşük VKO'lu hastalarda değildi (OR=0.78, %95 GA=0.45-1.34). Bu bulgular meme kanseri gelişiminde, özellikle yüksek VKO'lu kadınlarda kombine GSTP1 105 Ile/Val veya Val/Val genotiplerinin rolü olduğu düşüncesini desteklemektedir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POLYMORPHISMS OF GLUTATHIONE S- TRANSFERASE GENES (GSTM1, GSTP1, AND GSTT1) AND BREAST CANCER SUSCEPTIBnJTY IN THE TURKISH POPULATION Ebru DEMİR Ms. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Asst.Prof.Dr.Işık G. YULU? August 2002, 98 pages The potential association between the Glutathione S- transferase genes GSTM1, GSTT1, GSTP1 and breast cancer susceptibility was investigated in a case control study of 264 female patients and 233 age-matched controls in the Turkish population. The combined GSTP1 105 He/Val or Val/Val genotypes was significantly associated with breast cancer risk in all women (odds ratio OR=1.64, 95% confidence interval CI= 1.09-2.47 and in premenopausal women is OR= 2.01, 95% CI=1.06-3.83). Neither GSTM1 nor GSTT1 was found to be associated with breast cancer. Distribution of GSTP1 genotypes was stratified according to body mass index (BMI), age, age at menarche, age at full-term pregnancy, number of full- term pregnancies, and family history of breast cancer. The association of the combined GSTP1 105 Ile/Val or Val/Val genotypes with breast cancer risk was further exacerbated in women with high BMI (OR=2.12, 95% CI=1. 35-3.62), but not with a low BMI (OR=0.78, 95% CI=0.45-1.34). These findings support the role for the combined GSTP1 105 Ile/Val or Val/Val genotypes in the development of breast cancer, particularly with a high BMI.