Facing stability of geosynthetic reinforced soil retaining walls
Geosentetik donatılı toprak istinat duvarlarının cephe stabilitesi
  1. Tez No: 129389
  2. Yazar: ÖZNUR SELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET GEOSENTETIK DONATILI TOPRAK İSTİNAT DUVARLARININ CEPHE STABİLİTESİ Geosentetik donatılı toprak istinat duvarı inşaatında harçsız istiflenen beton blokların kullanımı tüm dünyada popüler hale gelmiştir ve Türkiye'de de yayılmaktadır. Aralarına geosentetik konan blok sıralarından oluşan cephe, inşası kolay, güzel görünümlü ve ekonomik bir seçenektir. Kullanılan cephe sistemleri ülkelere ve uygulamaya göre değişmektedir. Türkiye'de kullanılan cephe blokları, iki deliği olan kare prizma şeklinde prekast beton bloklardır. Bu bloklarda bulunan delikler inşaat sırasında tercih edilen bir toprak cinsiyle doldurulmaktadır. Donatı olarak genellikle geotekstil kullanılmaktadır. Bu cephe sistemi, beton bloklar ve geosentetik donatı arasında oluşan sürtünme kuvvetleriyle ayakta tutulmaktadır. Bu çalışma, blok-donatı bağlantısının dayanım parametrelerini araştırmayı hedeflemiştir. Bağlantı deneyini yürütmek için basit bir düzenek geliştirilmiştir. Farklı dikey yükler altında yürütülen bu deneyde, geotekstile uygulanan gerilme yükü göçmeye kadar artırılmıştır. Deney, blokların boş bırakıldığı ya da çakıl, kum veya stabilize malzemeyle doldurulduğu dört durum için tekrarlanmıştır. Her bir durum için görünen minimum bağlantı dayanımı ve sürtünme açısı hesaplanmıştır. Sonuçlar karşılaştırmak olarak değerlendirilmiştir. Boşlukların çeşitli toprak cinsleriyle doldurulmasının faydalı olacağı sonucuna varılmıştır. İlk olarak, doldurulan malzeme ek düşey yük sağlayarak sürtünmeyi doğrudan artırmaktadır, ikinci olarak, test edilen tüm malzemeler sürtünme açısını artırmış, en yüksek sonuca ise çakıl kullanımıyla ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FACING STABILITY OF GEOSYNTHETIC REINFORCED SOIL RETAINING WALLS The use of dry-stacked concrete blocks in geosynthetic reinforced soil retaining wall construction has gained popularity throughout the world and is becoming widespread in Turkey. The facing consisting of block layers with geosynthetic placed between the layers provides an aesthetically pleasing, cost-effective alternative that is easy to construct. Facing systems used vary between countries and according to the application. Facing blocks used in Turkey are precast hollow rectangular concrete blocks. The two holes in these blocks are filled with a chosen soil during construction. Generally, geotextiles are used as the geosynthetic material. This facing system is kept upright by the factional forces developing between concrete blocks and the geosynthetic reinforcement. This study aimed to investigate the strength parameters of the connection formed. A simple apparatus was developed to conduct a connection test. In this test, the tensile load applied on geotextile was increased until failure at different normal loads. The test was performed for four cases: with holes left empty, and with holes filled with gravel, sand or road fill. Apparent minimum connection strength and the angle of friction were calculated for each case. The results were comparatively evaluated. The use of infills was justified for several reasons. Firstly, they provided additional normal stress, automatically increasing friction. Secondly, all infills tested increased the overall angle of friction, with gravel achieving the highest result.