Gebelerde grup B streptokok taşıyıcılığı ile yeni doğanlarda kolonizasyonun ilişkisi
The Relationship of neonatal colonization and group B streptococcal corriage in pregnants
- Tez No: 129569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ILIKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Herhangi bir nedenle antibiyotik kullanmamış travaydaki 300 hamile kadın ve bunların yenidoğan bebeklerinden kültür alınarak Grup B streptokok kolonizasyon oranı ve insidansını belirlemek amaçlandı. Olguların 50 tanesi İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalından, 250 tanesi Bakırköy Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinden alındı. Kadınlardan rektal, vajinal ve servikal kültür örnekleri alındı, yenidoğanlardan kulak, ağız ve göbek kültürü alındı. Tüm örnekler Todd-Hewitt besiyerine ekildi. Grup B streptokok 24 kadında (%8) üredi. Bu kadınlardan 2' si Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde doğum yapmıştı. 16 kadında (%5.3) rektal kültür, 10 kadında (%3.3) vajinal kültür ve 8 kadında (%2.6) servikal kültür pozitif saptandı. Bakıköy SSK Hastanesinde 2 yenidoğanda (%0.6) Grup B streptokok pozitifliği vardı. Bebeklerden biri, 32 gestasyon haftasında vajinal yolla 990 gr olarak doğdu. Bu bebeğin kulak, ağız ve göbek kültüründe Grup B streptokok üredi ve sepsis tanısı ile izlendi. Annesinde düşük sosyoekonomik düzey dışında risk faktörü yoktu. İkinci bebek, term 3310 gr vajinal yolla doğdu. Bu bebekte sadece kulakta üreme oldu ve izlemlerinde sağlıklı idi. Annesinde kolonizasyon saptanmadı. Grup B streptokok kolonizasyonu ile anne yaşı, gravite, oral kontraseptif kullanımı, kronik hastalık, erken membran rüptürü, sigara kullanımı, prematürite gibi risk faktörleri arasında istatiksel anlamlı ilişki saptanmadı. Sadece Rh (-) kan grubu ile istatiksel anlamlı ilişki saptandı. Grup B streptokoklar penisilin G, kloramfenikol, meropenem, sefalotin ve vankomisine duyarlı iken eritromisin ve klindamisin direnci % 13 saptandı. Sonuç olarak Grup B streptokok bölgemizde yaygın değildir ve sepsiste ilk seçenek tedavide penisilin uygun antibiyotiktir. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to screen group B streptococcus (GBS) incidence and colonization rate cultures of 300 pregnant women who have not been treated with antibiotics and their neonates were evaluated. 50 pairs of the study group were from University of İstanbul, Cerrahpaşa Medical Faculty, others were from Bakırköy SSK Maternity Hospital. Intrapartum rectal, vaginal and cervical specimens of the women were obtained. From the neonates, swabs of the ear, throat and umbilical areas were immediately cultured. All the specimens were inoculated onto Todd-Hewitt broth. GBS were identified in 24 (8%) women, two of them were from Cerrahpaşa Faculty. In 16 (5.3%) of them rectal cultures positive, whereas vaginal and cervical positivity rates were 10 (3.3%) and 8 (2.6%) respectively. Two (2.6%) of the newborns revealed positive results who were born in Bakırköy SSK Maternity Hospital. First one was a 32 gestational week, vaginally delivered preterm with birthweight 990 g. who had positive cultures of the three sites and treated as sepsis. The mother had no risk factors other then living in low socio-economic conditions. The second newborn was term, with a birthweight of 3310 g. and vaginally delivered. This baby was healthy, and only ear specimen was positive, and there was no colonization in his mother. No correlation was observed between the GBS colonization and risk factors such as maternal age, gravity, oral contraseptives, chronic disease, infection, premature rupture of membranes, smoking and prematurity. Only there was a significant rate of colonization with Rh (-) mothers. Microorganisms were sensitive to penicilin G, chloramphenicol, meropenem, cephalotin and vancomycin whereas erythromycin and clindamycin resistance was 13 %. In conclusion GBS is not predominant in our area and our initial amphiric treatment for sepsis with a penicilin seems appropriate. 83