3.trimester gebelerden vajen serviks kültürü alınması ve vajen serviks kültür sonuçlarında üreyen Grup B Streptokok'lar için prevelans değerlendirmesi
The collection of vagen cervical culture from the three trimester pregnant women and the evaluation of prevalence for the Group B Streptococcia, produced in vagenic cervical culture results
  1. Tez No: 622265
  2. Yazar: AYŞE HAZIRBULAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: 3.trimester gebelerden serviko-vajinal kültür alındı ve serviko-vajinal kültür sonuçlarında Grup B streptokok için belirlenen prevelansın tarama olarak yeterli düzeyde olup olmaması araştırıldı. Materyal ve Metot: Prospektif çalışmamızda 2019 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 3.timesterdaki gebeler çalışmaya alındı. Çalışamaya alınan gebelerden serviko-vajinal kültür alındı. Kültür alınırken gebe jinekolojik pozisyonda olmalıdır. Yalnız su ile ıslatılmış ya da kuru (antiseptiksiz) ve açıldığında ayarlı olarak açık tutulabilen bir spekulum vajinaya sokuldu. Örnekler serviks vizüalize edildikten sonra, servikal orifis, forniks ve vajen yan duvarlarına stuart besiyerli steril eküvyonlu kültür çubuklarının (swab) sürülmesiyle serviko-vajinal kültür alındı. Alınan kültür materyali mikrobiyoloji laboratuvarında EMB-Koyun Kanlı agar (Orpak, Türkiye) ve Thayer Martin ağara (Orpak, Türkiye) ekim yapıldı ve 48 saat inkübe edildi. Sonrasında besi yerinde üreyen kolonilere katalaz (ChemBio) ve PYR (O.B.I.S. PYR test kıt, England) testi uygulandı. Grup B streptokolar için, Streptococcal Grouping test kit (plasmatec, United Kingdom) ile lansfield enzim lateks testi uygulandı. Bu şekilde mikrobiyoloji laboratuvarında deneyimli uzmanlar tarafından serviko-vajinal kültür sonuçları belirlendi. 300 hastadan serviko-vajinal kültür alındı. İstatiksel güç analiz değerlendirmesinde kullanılan G*Power 3.1.9.2 programı ile hesaplanan Power Analiz: effect size 0,5; %5 anlamlılık düzeyinde %80 power için gereken hasta sayısı 52 olarak bulundu. Veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Ki-kare testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Vaginal cervical culture was collected from third trimester pregnant women and prevalence of vaginal cervical culture was examined for Group B streptococcia in order to find out whether the results were sufficient or not for screening. Material and Method: Pregnant women in the third trimester who applied to the Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital in 2019 were included in our prospective study.The pregnant women included in the study should be in the gynecological position, only a speculum soaked with water or dry (without antiseptic) and can be kept open when adjusted, was inserted into the vagina. After visualization of the cervix, cervico-vaginal culture was applied to the cervical orifice, fornix and vaginal side walls by applying sterile swabs with sterile medium (swab). Material culture in microbiology laboratories received EMB-sheep blood agar (Orpak, Turkey) and Thayer Martin agar (Orpak, Turkey) transplantation was performed and was incubated for 48 hours. Subsequently, the colonies that grew in vitro were subjected to catalase (ChemBio) and PYR (O.B.I.S. PYR test kit, England). For Group B streptococci, the lansfield enzyme latex test was performed with the Streptococcal Grouping test kit (plasmatec, United Kingdom).In this way, cervico-vaginal culture results were determined by experts experienced in microbiology laboratory. Cervico-vaginal culture was obtained from 300 patients. Power Analysis calculated with G * Power 3.1.9.2 program used in statistical power analysis evaluation: effect size 0,5; At 5% significance level, the number of patients required for 80% power was 52. Data were analyzed using SPSS 24.0 package program and evaluated by chi-square test.