İstanbul'da görev yapan polis memurlarında ruhsal hastalık semptomlarının görülme durumu
Psychiatric symtoms in police officers working in İstanbul
  1. Tez No: 129732
  2. Yazar: ARİFE ERGÜDEN SAKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İstanbul'da Görev Yapan Polis Memurlarında Ruhsal Hastalık Semptomlarının Görülme Durumu Bu çalışma polis memurlarında görülen psikiyatrik belirtileri ve bunların dağılımını incelemek amacıyla; İstanbul'da görev yapan 376 polis memuru üzerinde yapıldı. Araç olarak 53 sorudan oluşan KSE (Kısa Semptom Envanteri) kullanıldı. Deneklerin her alt ölçek için verdikleri puanların toplamının soru sayısına bölünmesi ile elde edilen alt ölçek puanları bir profil haline getirilerek semptom dağılımları incelendi. Ayrıca psikiyatrik belirtilerin patolojik düzeyde olup olmadıkları Genel Semptom İndeksi (GSÎ) hesaplanarak değerlendirildi. GSİ'in 1.0'm altında olması belirtilerin psiko-patolojik düzeyde olmadığı, 1.0'm üzerinde olması ise psikopatolojik bir belirti olarak kabul edildi. Bu ölçeğe göre semptomlar 9 kategoride gruplandı: Somatizasyon belirtileri, Obsesif-kompulsif belirtiler, anksiyete belirtileri, depresyon belirtileri, kişiler arası duyarlılık belirtileri, fobik anksiyete belirtileri, hostilite (düşmanlık-öfke) belirtileri, paranoid düşünce ve psikotik belirtiler. Bu semptomların polisler arasındaki dağılımı incelendi. Daha sonra polislerin çeşitli özelliklerine göre x2 testi uygulandı. Polislerde memurlarında GSİ ortalaması 1.54 olarak bulundu. Araştırma sonucunda bayan polislerde GSİ 1.64 ve erkek polislerde GSİ 1.42 olmak üzere, semptom dağılımına bakıldığında ise ilk sırada Kişiler Arası Duyarlılık belirtileri (1.88) gelmektedir. Bunu paranoid düşünce (1.75), Obsesif Kompulsif Bozukluk belirtileri (1.62) izlemektedir. Daha sonra depresyon belirtileri (1.55), psikotizm belirtileri (1.54), fobik anksiyete belirtileri (1.55), somatizasyon belirtileri (1.42), anksiyete belirtileri (1.29), hostilite belirtileri (1.22) gelmektedir. Anahtar Kelime : Polis, Ruh Sağlığı, Genel Semptom İndeksi, Kısa Semptom Envanteri
Özet (Çeviri)
Psychiatric Symptoms in Police Officers Working in Istanbul ABSTRACT This research was done on 376 police officers employed in Istanbul. As a means (BSI) Brief Symptom Inventory, made up of 53 questions, was used. Subcortle points were estimated given by dividing the total number of the questions by subjects with the total points given. In addition, by evalvating General Symptom İndeks (GSI) it was examined whether the psychiatric symptoms were in pathological level or not. Seeing the GSI below 1.0 was considered to prove that the symptoms were not in pathologic level, while seeing it over 1.0 seemed to prove the symptoms were in pathological level. According to this measurement, symptoms were grouped in 9 categories. Somatisation symptoms, obsessive-compulsive symptoms, anxiety symptoms, depression symptoms, interpersonal sensitivity symptoms, fobic anxiety symptoms, hostility symptoms, paranoid thinking and psychotic symptoms.The distribution of these symptoms among the police was investigated. Afterwards, depending on different chorateristics of the police x test was applied. GSI was calculated as average 1.54. As a result of the investigation, GSI was found to be 1.64 among the policewomen while it was 1.42 among the policemen. When symptom distribution is considered, interpersonal sensitivity symptoms rank the first with a rate of 1.88. Paranoid thinking (1.75) and obssessive compulsive disorder symptoms (1.62) follow it. Following this depression symptoms (1.55), psychotic symptoms (1.54), fobic anxiety symptoms (1.55), somatisation symptoms (1.42), anxiety symptoms (1.29) and hostility symptoms (1.22) are listed. Key Words : Police Officers, Mental Health, General Symptom Index, Brief Symptom Inventory