İntraoral molar distalizasyon apareyinin etkileri
Cephalometric evaluation of molar distalization by compact R.P.E. screw used in consunction with modified nance
  1. Tez No: 129882
  2. Yazar: MAZEN SABEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOROS ALCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
2. 2. Türkçe Özet Bu çalışmanın amacı yeni dizayn edilmiş bir intraoral molar distalizasyon apareyinin etkilerini görmekti. Çalışma sınıf II dental ilişkiye sahip 8 (1erkek 7 kız) hastayı kapsamaktadır. Bu hastaların tamamı Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda tedavi görmektedir. Hastalar 12-22 yaş arasında olup, tüm premolarların ve birinci ve ikinci molarların mevcut olduğu sınıf II dental ilişkiye sahip olacaktır. Alt çenede ise tüm daimi dişler mevcut olup çapraşıklık olmayacak ya da çok az çapraşıklık olacaktır. Hastalara normal bir RPE ekspansiyon aleti uygulanacak yalnız vida ekspansiyon için aktive edilmeyip, üst sağ ve sol molarları distalize etmek için kullanılacaktır. Hastalar vidayı haftada 1 çevireceklerdir ( bu da haftada % dönüş anlamına gelir). Aktivasyon dental super sınıf I ilişkiye ulaşılana kadar devam edecektir. Bu durum vida olduğu yerde 2-3 ay korunarak idame ettirilecektir. Lateral sefalometrik filmler aygıtın takıldığı gün (vidayı açmadan önce) ve tedavi bitiminde alınmıştır. Bu filmlerin çizimleri bize çalışmamızın detaylı sonucunu ve yeni aygıtın etkinliğini göstermiştir. Belirgin iskeletsel değişimler olmamıştır. Elde edilen belirgin değişimler şöyledir: üst birinci molarlar ortalama 2.68 mm distalize olmuş ve 2.62 derece devrilmişlerdir. Üst santral kesici dişler ortalama 2.5 mm prokline olup 4.9 derece devrilmişlerdir. Alt kesici dişlerin mandibüler düzlemle yaptığı açı 1.09 derece artmış, alt molarlar 1 mm ekstrüzyona uğramış ve overjet 1.3 mm artmıştır.
Özet (Çeviri)
CEPHALOMETRIC EVALUATION OF MOLAR DISTALIZATION BY COMPACT R.P.E SCREW USED IN CONJUNCTION WITH MODIFIED NANCE. 2. SUMMARY 2.1. English Summary The aim of this study was to see the effects of a new designed intra-oral molar distalization device. The study involves 8 (1 male and 7 females) patients with class II dental relationship, (12-22) years old, characterized by dental class II relationship. All the premolars and first and second molars are present. In the lower arch all permanent teeth are present with no or very little crowding. The patients were treated using a normal compact R.P.E expansion device fitted in a way, that activation of the screw will not be used for expansion, but to distalize the upper molars. Patients were instructed to turn the screw 1 time a week (meaning % turn each week). And activation will continue until we reach to super class one dental relationship. The status will be retained with the same screw kept in position for approximately 2-3 months. Lateral cephalometric radiographs were taken at the day of insertion of the device (before opening the screw), also it were taken at the end of treatment. Tracing of these radiographs will give us a detailed view of the result of our study and the effectiveness of the new device. There were no significant skeletal changes. The significant changes achieved were as follows: The upper first molars were distalized in an average of 2.68 mm, tipped 2.62° distally. The upper central incisors were proclined by an average of 2.5 mm and tipped 4.9° labially. The lower incisors to mandibular plane increased 1.09, the lower molars extruded 1mm, and overjet increased 1,3mm.