Total protez yapımında kullanılan iki ayrı ölçü tekniğinin mukozadaki kanlanma üzerine etkilerinin lazer doppler flowmetre yardımıyla karşılaştırılması
Comparison of the effects of two impression techniques which are used in making complate dentures on the vascularisation of mucosa by laser doppler flowmetry
  1. Tez No: 129883
  2. Yazar: ÖZLEM ALTINAY OTUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN SUCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
-69- OZET Çalışmanın amacı, dokuların basınç altındaki hallerini kaydetmeyi amaçlayan mukokompresif teknik ve dokuları istirahat halinde kaydetmeyi amaçlayan modern mukostatik teknikle alınan ölçülerin dokuda meydana getirdikleri kan akımı değişikliklerini LDF yardımıyla karşılaştırmaktır. Araştırma, kliniğimize total protez yaptırmak için başvuran 15 hasta üzerinde gerçekleştirildi, ölçü işlemleri, GÜ Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim dalında, LDF ölçümleri ise GÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim dalında yapıldı. LDF ile yapılan ölçümler; a) Hastaların palatal kan akımı seviyesini (Grup 1) b) Modem mukostatik ölçü ile palatal kan akımı seviyesini (Grup 2) c) Mukokompresif ölçü ile palatal kan akımı seviyesini (Grup 3) saptamak amacıyla 3 grupta yapıldı. Her grupta palatinal mukoza üzerinden; premolarlar, orta hat ve guddeler bölgesi olmak üzere 3 kez ölçüm yapıldı. Elde edilen verilere a) gruplar arası b) bölgeler arası fark olup olmadığını belirlemek amacıyla iki yönlü varyans analizi tekniği ve hangi gruplar arasında fark olduğunu belirlemek amacıyla ise Duncan testi uygulandı. Yaş parametresinin veriler etkisinin olup olmadığının belirlemek amacıyla ise regresyon analizi kullanıldı. Grup 1 ve Grup 2 arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p< 0.05) Grup 2 ve Grup 3 arasındaki fark da istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p< 0.05)-70- Bölgeler arasında orta hat üzerinden alınan ölçümler ile diğerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p< 0.05) Premolariar bölgesi ile guddeler bölgesi arasındaki fark ise istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p< 0.05) Yaşın istatistiksel olarak kan akımı değerlerine anlamlı etkisi bulunmadı. (p< 0.05)
Özet (Çeviri)
-71- SUMMARY The goal of this study is to compare the blood flow alterations caused by the mucocompressive technique which aims to registrate the tissues under pressure and the modern mucostatic technique which aims to registrate the tissues in rest. The research, was realized on 15 patients who were referred to our clinic in need of complete dentures. The impressions were done in G.O. Faculty Department of Prosthodontics and the LDF measurements were done in G.O. Faculty of Medicine Department of Internal diseases. * The measurements by LDF were done in order to evaluate a) Patient's palatal blood flow (Group 1) b) The palatal blood flow with modern mucostatic technique(Group 2) c) The palatal blood flow with mucocompressive tecnique(Group 3) in three groups. In every group, 3 measurements were done on palatinal mucosa; premolar region, midline region and palatal glands region. Two way variance analysis was performed on data in order to evaluate if there is a difference a) between groups b) between regions and Duncan test was performed to understand which groups differ from each other. Regression analysis was used to evaluate if age parameter had any effects on data. The difference between Group 1 and Group 2 was found statistically significant.