Dağıtım kanallarında güç ve çatışma -gıda sektöründe bir uygulama-
Conflict and power in distribution channels -a practice in food companies-
  1. Tez No: 130049
  2. Yazar: MURAT NARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Çok ilkel ekonomilerin dışında para ekonomisinin ve değişimi geçerli olduğu ekonomilerde üreticilerin tüketicilerle doğrudan ilişki kurması güçtür.Özellikle tüketim mallarının doğrudan pazarlanması hemen hemen olanaksızdır.Üreticilerin mallarını doğrudan pazarladıkları ya da tüketicilerin malları üreticiden doğrudan aldıkları varsayılırsa, binlerce üretici ile milyonlarca tüketici arasındaki ilişkilerin ne denli karmaşık, zaman alıcı ve pahalı olacağı ortaya çıkacaktır. Bilindiği gibi üretimin bir anlam ifade etmesi malların tüketicilere istenilen yerde ve zamanda sunulabilmesine bağlıdır.Çünkü günümüzde üretilen malların çok azı üretim yerlerinde tüketilir veya doğrudan üreticiden satın alınır. Oysa üretimin büyük bir kısmı, çeşitli tiplerde aracılar tarafından tüketicilere ulaştırılır.Dolayısıyla bu aracılar üretim ile tüketim arasında düzenleyici bir rol oynayarak dengeyi sağlamaktadır.Öyleyse üretilen malın istenilen yerde ve zaman tüketiciye sunulmasında dağıtım kanallarının ve dağıtımın rolü büyüktür. Böylece dağıtım kanalı, bir malın ya da hizmetin sahipliğinin üreticiden tüketiciye intikalini sağlayan bir dizi pazarlama kanalından oluşur.Bunda amaç malı satışa hazırlamak ve satın almak isteyen herkese en yakın zaman ve yerde ulaşmaktadır. Bu itibarla pazarlama faaliyetlerinde önemli bir yeri olan dağıtım kanallarının incelenmesi ve bu konudaki araştırmaların arttırılmasına daha çok ihtiyaç vardır.Çünkü dağıtım faaliyetleri ne kadar etkin ve rasyonel şekilde gerçekleştirilebilirse işletmenin, dolayısıyla ekonominin gelişmesi ve büyümesi de o kadar hızlı olur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Except very primitive economies, for the producer, to comminicate directly with the consumer is very difficult in the economies which is based on the money economy and changing. Especially, to market consumption products are very nearly impossible. If we suppose that producers market their products directly to the consumer or consumers buy the products directly from the producer, we see that the relations between thousands of producer and millions of consumer is very complex, expensive and it takes so much time. As you know, for the meaning of producing, products must be present to the consumer on the right time and the right place. Because, in our time, very little part of the produced products are consumed in the production place or they are bought directly from the producer. However, the big part of the production is conveid to the consumer by different types of mediators. Because of this, these mediators play a role as a coordinater and they procure the balance. In that case, distribution channels and distribution are very important in the presentation of the products to the consumer at the right time and place. With this way, distribution channel is formed from a series of marketing channels which are provide the transportation of a product or a service from producer to consumer. The aim of this is to prepare the product to the sale and to convey it to the buyers in the nearby place and time for everbody. Because of this, there is a big necessity for the examination of the distribution channels which have avery big place in the marketing activities and expanding of researchs about this topic. Because, distribution activities how much be active and rational, the development and growing of the organization and so economy's will be so fast, too. VII