Büyük ölçekli konaklama işletmelerinde odalar bölümünün karlılığına dönük stratejik bir araç: Gelir yönetimi
- Tez No: 130071
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET 1980'li yıllarda konaklama pazarındaki yüksek rekabet, otel işletmelerinin karlılıklarını artıracak yeni yöntemler bulma arayışını hızlandırmıştır. Bu arayış havayolu işletmelerinde uygulanmakta olan Gelir Yönetimi yaklaşımının otel işletmelerine adaptasyonu ile sonuçlanmıştır. Otel işletmelerinde geliri maksimize etmek için kapasite tahsis sürecinin yönetimi ve fiyatlama stratejilerinin etkinleştirilmesi biçiminde şekillenen bu adaptasyon, oda gelirlerinin yükseltilmesi ve yüksek karlılık sağlaması ile dikkat çekmiştir. Gelir Yönetimi yaklaşımının başarısı, bilgi teknolojilerinin gelişmesi sonucu verilerin etkin olarak toplanması, işlenmesi ve raporlanması desteği ile hızla artmıştır. Elektronik bilgi ve dağıtım sistemlerinin gerek işletme içi gerekse dünya çapındaki kullanımının artışı bu başarıyı desteklemiştir. Bu çalışmada Gelir Yönetimi yaklaşımının büyük ölçekli konaklama işletmelerinde yapılandırılması, ihtiyaçlar ve olası sorunlar ele alınmıştır. Ayrıca, söz konusu yaklaşımın uygulanmasında esas alınabilecek bir model olgunlaştırılarak ayrıntıları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT High competition that occured in the hospitality market in 80s speeded up the search of finding new methods to increase the profitability of hotel establishments. This search resulted with the adaptation of Income Management approach which is being applied in airline companies to hotel establishments. This adaptation,that is shaped in the activation of capacity allocation process management and pricing strategies to maximise the income of hotel establihments, provided an increase in room income and high profitability. Success of the Income Management approach increased rapidly with the support in the effective collection, processing and reporting of data as a result of progress in information technologies. The increase in the usage of electronical data and distribution systems both in companies and the world supported this achievement. This study focused on the formation of Income Management in large scaled hospitality establishments, demands and probable problems. Also, a model that can be a base for the application of this approach has been formed up and evaluated in detail. VI