Agrotis segetum (Dennis ve Schiff.) (Lepidoptera:noctuidae) hemositlerinde asit fosfotaz aktivitesinin sitokimyasal olarak incelenmesi
Cytochemical study of acid phosphatase activity on hemocytes of Agrotis segetum (Dennis and Schiff.) (lepidoptera:noctuidae)
- Tez No: 13024
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT AYVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 19
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi Agrotis segetım (Dennis ve Schiff.) (Lepidoptera : Noctuidae) HEMDSİTLERİNDE ASİT POSFATAZ AKTİVİTESİNİN SİTOKİMYASAL OLARAK İNCELENMESİ Arzu AZIK (ÖZDEN) Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. Cevat AYVALI 1990, Sayfa: 19 Jüri: Prof.Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Sevinç KAROL Doç. Dr. Zekiye SULUDERE Agrotis segetum'vm 3. ve 5. larval evresi ile prepupa öncesi ve prepupasındaki hemositlerde asit fosfataz aktivitesi sitokimyasal olarak incelenmiştir. Enzim aktivitesi prohemosit, plazmatosit, granülosit tipi kan hücrelerinde görülebilmiştir. Sferül hücre tipinde ve örtositoidlerde ise enzim aktivitesi görülememiştir. Sitokimyasal inceleme amacıyla hücreler soğuk aseton ile tesbit edildikten sonra Gomori metodu uygulanmıştır. Metilen yeşili ile boyanan preparatlar faz-kontrast mikroskobu ile incelenmiştir. Enzim aktivitesi hemositlerde koyu renkli küçük lekeler halinde gözlenmiştir. Enzim aktivitesini daha iyi gözlemek amacıyla larvala ra Bacillus thuringiensis subsp. berliner susu enjekte edilmiş olup 1 ve 24 saat sonra prohemosit, plazmatosit ve granülosit tipi kan hücrelerinde daha belirgin lekeler gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELERİ Agrotis segetım, hemosit, asit fosfataz. / /
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis CYTOCHEMICAL STUDY OF ACID PHOSPHATASE ACTIVITY ON HEOCYTES OP Agrotis segetum (Dennis and Schiff.) (Lepidoptera: Noctuidae) Arzu AZIK (ÖZDEN) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology- Supervisor : Prof.Dr. Cevat AYVALI 1990, Page; 19 Jury : Prof.Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Sevinç KAROL Assoc. Prof.Dr. Zekiye SULUDERE The activity of acid phosphatase on the blood cells of 3. and 5. instar larvae of Agrotis segetımı were examined cytocheraically. Prohemocytes, plazmatocytes and granulocytes showed positive acid phosphatase activity while no evidence of this activity was found in spherule cells and oenocytoids. In order to show the activity of this enzyme, the blood cells were first fixed in cold aseton, then Gomori method was applied. The slides which counters tained with methyl green observed under the phase-contrast microscope. The activity of enzyme was seen as small dark spots in the blood cells. The larvae were injected Bacillus thuringiensis subsp. beri iner, to show more clearly the enzyme activity. After 24 hours, the activity of this enzyme were shown in prohemocytes, plazmatocytes and oenocytoids. KEY WORDS: Agrotis segetum, hemocytes, acid phosphatase.