Kur'an-ı Kerim'de Nida
Addressing of the Quran
  1. Tez No: 130294
  2. Yazar: EMİNE KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. REŞİT ÖZBALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Kur'ân, Allah tarafından insanlığa gönderilen mukaddes bir kitaptır. Arapça olarak nazil olmuştur.Gerek dil ve edebiyat gerekse mânâ itibariyle mucize bir kelâmdır. İnsanlar onun benzerini getirmekten âcizdirler. Kur'ân tek bir insana veya belli bir topluluğa değil bütün insanlığa hitap etmektedir. Dolayısıyla bütün insanlık da ilâhî bir mesaj olan Kur'ân'ı anlamakla vazifelidir. Kur'ân'ın anlaşılmasında tefsir ve hadis gibi bazı ilimlerin bilinmesinin yanı sıra, Arap dilinin de bilinmesi gerekmektedir. Bu dilin kaide ve inceliklerini öğrenmeden Kur'ân'ı anlamaya çalışmak zor bir iştir. Biz de bu çalışmamızda Kur'ân'ın anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla Arap dilinin gramer kaidelerinden biri olan nida konusunu Kur'ân'ın bütünlüğü içerisinde inceledik. Buna göre nida; yüksek sesle çağırmak veya birine seslenmek demektir. Bununla birlikte nidanın gramer kaideleri hakkında da bilgi vererek konuyu örneklerle açıklamaya çalıştık. Bu kaidelere uyan ve benzer olan Kur'ân âyetlerini tesbit ederek âyetlerin anlamı hakkında açıklamalar yaptık ve Kur'ân'daki bütün nida âyetlerini belirleyip kurallara göre sınıflandırdık. Çalışma sonunda da başlı başına edebi bir mucize olan Kur'ân-ı Kerîm'de nida ayetlerinin çok sık geçtiğini gördük. Nidanın kullanıldığı âyetlerin geçmişten günümüze güncelliğini koruyan, Kur'ân'ın edebiyat ve belagatının güzelliğine güzellik katan âyetler olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Quran is a holy book which was sent to people by Allah. It was sent in Arabic.lt is really a miraculous book both concerning the language, literature and meaning. People are unable to bring it's similar one. Quran is not only for one person or one group but also it is for whole people. For this reason, all humans are obliged to understand this holy message, Quran. In order to understand the Quran, it is necessary to know Arabic and besides some sciences such as interpretation of Quran and hadit. It is really difficult to understand Quran without learning Arabic grammatical rules. In this study, we examined the addressing, which is one of the rules of Arabic, in whole part of Quran in order to contribute to understanding of Quran. According to adressing means to call someone with rising tone. We also tried to explain the subject by giving examples about grammatical rules of Arabic. We found the verses of Quran which are similar to this rules and we explained the meanings of the verses. Also, we found out all the addressing verses and we classified them according to the rules. At the end of the study, we undersood that the addressing verses are too much in the holy and miraculous Quran. We also deduced that the verses that the addressings used are keeping their actuality from past to present like all the verses. And they also add beauty to the beauty of Quran. VI