Çarpışma farklı öyküleme yöntemleriyle sinemada gerçekliğe yaklaşım
  1. Tez No: 130327
  2. Yazar: SELMA KÖKSAL ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET istanbul'da yaşayan ve farklı sınıflardan gelen aynı yaşlardaki üç gencin, bir kaç günü kapsayan bir zaman dilimi içinde, yaşamlarına yaptığımız tanıklığı anlatan“Çarpışma”adlı filmim ve bu filmin yapısal özelliklerinin ardındaki estetiksel yaklaşımın analizi, sanatta yeterlik tezimin konusunu oluşturmakta. Ümit, Ali ve Havva cinsiyetleri ve sınıfları farklı gençlerdir. Birbirlerine fiziksel bir çarpışma nedeniyle çok kısa bir an yaklaşırlar ve sonra tekrar kendi yaşamlarının gerçekliğine doğru uzaklaşırlar. Biz ise seyirci olarak, bu çarpışma izleğini takip ederek, birinin yaşamında diğerine tanıklık ederiz, odaklanırız. Her üçü de çok gençtir, koşulları birbirinden çok farklıdır ama her üçünün de geleceklerini kendilerinin belirlemesi mümkün gözükmemektedir. Onları bekleyen yaşamlarım görür gibi oluruz. Koşullar baskın, keskin ve nettir. Filmin senaryosunu, giriş gelişme, sonuç gelişim çizgisini izlemeyerek, sinemada gerçekliğe yeni anlatı tarzları kazandırma VIçabası içinde, serbest bir anlatım ile gerçekleştirdim. Aynı şekilde, bir doruk noktası yaratıp seyirciyi etki altında bırakmaktansa, mise-en-scene'i, sinematofrafiyi, kurgu yöntemlerini ve sesin olanaklarını kullanarak yarattığım atmosferle seyirciyi etkilemeyi tercih ettim. Sinema sanatının gerçeklik ile olan kopmaz ilişkisinin bilincinde olarak, görsel göstergeleri yoğun olarak kullandım ve bunun analizini ise tezimin bütününde bir film çalışması olarak, onu destekleyen araştırmalarım ile sunmaktayım. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This Ph. D dissertation is constituted by two interlinked projects. First, the short film titled 'Intersection' witnessing the lives of three children in Istanbul in a time span of few days. Second, the analysis of the aesthetic perspective underlying structural aspects of the film. Ümit, Ali and Havva are youths with different social backgrounds. Their lives 'intersect' in few moments of physical collisions while moving in their individual trajectories. The audience follows the lead of these intersections to witness one's life after the other. All three are very young, and despite quite dissimilar circumstances they live in, it seems unlikely that either of them will be able to determine the course of his or her life. The conditions are clear, sharp and overwhelming; we can almost visualize their respective futures. In this dissertation I did not follow the classical story telling format. Instead, I preferred a free narrative style in search for new forms of expressing cinematic reality. Similarly, instead of creating a climax, I chose to create an atmosphere using mise-en- scene, cinematography, the sound and editing techniques. In full awreness of the connection of cineama to reality, I used visual representations intensively. vniMy dissertation presents a comprehensive analysis of the film together with a broader theoretical research on relevant themes in general. IX