Krom kaplama teknikleri
Chromium plating techniques
  1. Tez No: 131196
  2. Yazar: YAKUP ALİ GEREDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAYTAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, banyo sıcaklığı ve akım yoğunluğunun ST37 standartına uygun DKP saç parçalar üzerine yapılan sert krom kaplamaların yapı ve özelliklerine etkileri incelendi. Sert krom kaplama deneyleri, üç değişik kromik asit konsantrasyonu ve konvansiyonel, anorganik katalizörlü ve organik katalizörlü olmak üzere üç farklı grupta yapılmıştır. Akım yoğunluğunu sabit tutarak banyo sıcaklığının sert krom kaplama hızına ve akım verim yüzdesine olan etkisi araştırılmıştır. Ayrıca sabit banyo sıcaklığında, farklı akım yoğunluklarının kaplama hızına ve akım verimine etkileri incelendi. Genel olarak tüm banyo tiplerinde sabit akım yoğunluğunda, banyo sıcaklığı yükseldikçe kaplama hızı ve akım verimi düşmekte, ancak sabit banyo sıcaklığında, akım yoğunluğunun artması ile kaplama hızında ve akım veriminde artış olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Sert Krom Kaplama, Kaplama Hızı, Akım Yerimi
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of bath temperature and current density on the structure and properties of hard chromium plating made on TS ST37 iron parts were studied. Hard chromium plating experiments were made with three different chromic acid concentrations and in three different groups like conventional with inorganic catalyst and organic catalyst. The effects of different bath temperatures on hard chromium plating rate and percentage of current efficiency were observed by keeping the current density constant In addition, at constant bath temperature, the influences of different current density on plating rate and current efficiency were studied. In general, for all bath types at constant current density while bath temperature increases plating rate and current efficiency decreases. However when the bath temperature was kept constant increased current density resulted in increase of plating rate and current efficiency. Keywords : Hard Chromium Plating, Plating Rate, Current Efficiency