Bazı ekstrem termofil anaerobik bakteri izolatlarının toplam protein profillerinin belirlenmesi
Determination of whole cell protein profiles of some isolated extremly thermophile bacteria
- Tez No: 131366
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI EKSTREM TERMOFİL ANAEROBİK BAKTERİ İZOLATLARININ TOPLAM PROTEİN PROFİLLERİNİN BELİRLENMESİ Serkan GÜLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabüim Dalı Danışman : Pro£ Dr. Sedat DÖNMEZ Bu çalışmada, çeşitli sıcak su kaynaklarından izole edilen, Thermoanaerobacter sp. (14/1), ThermobracMum çelere, (65/1), (65/2), (70/1), (70/2) suşlannm SDS-PAGE yöntemi ile elde edilen toplam hücre içi protein profilleri tanık ekstrem termofîl bakteriler, ThermobracMum çelere (DSMZ8682), Thermoanaerobacter thermohydrosulfuricus (DSMZ 2247) ve Thermoanaerobacter ethanolicus (JW 200) üe kryaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, 65 °C de DSMZ -Medium 144 besiyeri ortamında geliştirilen mikroorganizmalara sonikasyon uygulanmasıyla elde edilen en yüksek toplam hücre içi protein konsantrasyonları, Thermoanaerobacter sp. (14/1) içini.64 mg/mL ThermobracMum çelere (14/2) için 1.69mg/mL ThermobracMum çelere (DSMZ 8682) içini.62 mg/ml, (65/2) örneği için 1.85mg/mL (70/1) örneği içini.75 mg/mL (70/2) örneği için 1.78 mg/mL T. thermohydrosulfuricus (DSM2247) için 1.53 mg/ml, Thermoanaerobacter ethanolicus (TO? 200) için 1.61 mg/ml ve (65/1) örneği için, 1.84 mg/ml olarak bulunmuştur. Mikroorganizmaların toplam hücre içi protein konsantrasyonları, gelişmenin eksponensiyel fazmm sonuna kadar artma göstermiştir. Tanılanma çalışmaları yapılan rmkroorganizmalann, SDS-PAGE elektro forezde vermiş olduğu protein bant sonuçların referans kültürlerin vermiş olduğu sonuçlarla karşılaştırılması ile rmkroorganizmalann yakınlık dereceleri belirlenmiştir. Buna göre, (14/1), (14/2) ve (65/1) örneklerinin ThermobracMum çelere (DSMZ 8682) ' ye,(65/l), (70/1), (70/2) örneklerinin Thermoanaerobacter ethanolicus (JW200) ' a, (65/2) örneğinin Thermoanaeobacter thermohydrosulfuricus (DSMZ 2247) olan benzerlikleri daha fazla bulunmuştur. 2003, SAYFA: 60 ANAHTAR KELİMELER:ekstrem termonT, protein konsantrasyonu, toplam hücre proteini sonikasyon,, SDS-PAGE
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF WHOLE-CELL PROTEIN PROFILES OF SOME ISOLATED EXTREMLY THEMOPHILES BACTERIA Serkan GÜLER ANKARA UNIVERSITY Graduate School Of Natural Applied Science Department Of Food Engineering Supervisor: Prof Dr. Sedat DÖNMEZ In this study, whole-cell protein profiles obtained by application of SDS-PAGE method of the extreme thermophilic anaerobic bacteria, Thermoanaerobacter sp. (14/1), Thermobrachium çelere, (65/1), (65/2), (70/1), (70/2) isoteted from different hotvent were achieved and then compared with extreme thermophilic bacteria accepted as re&rance microorganism, Thermobrachium çelere (DSMZ8682), Thermoanaerobacter thermohydrosidfitricus (DSMZ 2247) and Thermoanaerobacter ethanolicus (JW200). According to the results, the maximum whole-cell protein concentrations obtained by appliying sonication to the microorganism growing in DSMZ -Medium 144 media at 6S°C were found as, 1.64 mg/ml for Thermoanaerobacter sp. (14/1), 1.69mg/ml for Thermobrachium çelere (14/2), 1.62 mg/ml for Thermobrachium çelere (DSM8682), 1.85 mg/ml for (65/2), 1.75 mg/ml for (70/1), 1.78mg/ml for (70/2), 1.53 mg/ml for T.thermohydrosıdfitncus (DSM2247), 1.61 mg/ml for Thermoanaerobacter ethanolicus (Tff 200) and 1.84 mg/ml for (65/1). Whole-cell protein concentration of microorganism had tendency to incerease until the end of the exponantial phase of the growth. SDS-PAGE results protein bands of microorganism to be classified were compared with the whole-cell protein bands of the re&rance microorganisms and so the similarity degree among the microorganism were obtained. According to those results, (14/1), (14/2) and (65/1) species were found to be similar to Thermobrachium çelere (DSMZ 8682), (65/1), (70/l),(70/2) species were found to be similar to Thermoanaerobacter ethanolicus (JW200), (65/2) was found to be similar to Thermoanaeobacter thermohydrosuljuricus (DSMZ 2247). 2003, Page: 60 KEY WORDS: extrem thermophiles, protein concentration, whole-cell protein, sonication SDS-PAGE