Bazı ekstrem termofil bakterilerin amilazlarının özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the specifications of the amylases of some extremely thermophilic bacteria
- Tez No: 213848
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biochemistry, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, çeşitli su ve toprak örneklerinden izole edilmiş olan bazı ekstrem termofil anaerobik bakteriler amilolitik aktiviteleri bakımından incelenmişlerdir. Test edilen 19 suştan, P/2, P/4, 70/2 ve CRK olarak isimlendirilen dört bakteri, eksraselüler ?-amilaz ve ekstraselüler ve intraselüler ?-glikozidaz üretim kapasitelerinin ve bu enzimlerin bazı özelliklerinin belirlenmesi amacıyla seçilmiştir. P/2, P/4, 70/2 ve CRK logaritmik gelişimlerini inkübasyonun sırasıyla 55., 48., 31. ve 31. saatlerinde tamamlamışlardır. Gelişme sırasında maksimum ?-amilaz aktivitesi P/2 için 55. saatte 0.265 U/ml olarak, P/4 için 30. satte 0.254 U/ml olarak, 70/2 için 78. satte 0.278 olarak ve CRK için 55. satte 0.324 olarak belirlenmiştir. Enzimlerin sıcaklık ve pH optimumları; P/2'nin ?-amilazı için 90 oC ve pH 7.0, P/4'ün ?-amilazı için 70 oC ve pH 7.0, 70/2 ve CRK'nın ?-amilazları için 70 oC ve pH 6.0 olarak belirlenmiştir. 70 oC'de 1 saat inkübasyondan sonra P/2, P/4, 70/2 ve CRK ?-amilazları aktivitelerinin sırasıyla %30, %32, %25 ve %20'ini kaybetmişlerdir. Bakteriler, karbon kaynağı olarak nişasta ve azot kaynağı olarak tripton bulunan besiyerlerinde maksimum gelişme göstermişlerdir. Maksimum ?-amilaz üretimi P/2 için, maltoz ve tripton, P/4 için nişasta ve tripton, 70/2 için sakkaroz ve tripton ve CRK için fruktoz ve pepton içeren besiyerlerinde meydana gelmiştir. ?-amilaz aktivitesi, Mn+2 ve Ca+2 artırmış, Mg+2, Zn+2,Fe+2, Cu+2, Hg+2 ve EDTA ise azaltmıştır. Bakterilerde, ekstraselüler ya da intraselüler ?-glikozidaz enzim aktivitesi belirlenememiştir. Anahtar Kelimeler : Ekstrem termofil, anaerob, termostabil, ?-amilaz, ?-glikozidaz, ekstraselüler, intraselüler, amilolitik aktivite
Özet (Çeviri)
In this study, some extremely thermophilic anaerobic bacteria isolated from various water and soil samples, were examined for amylolytic activity. Of the 19 strains tested, four bacteria called P/2, P/4, 70/2 and CRK were selected for determination of thermostable extracellular ?-amylase and extracellular and intracellular ?-glucosidase production capabilities and properties of these enzymes. P/2, P4, 70/2 and CRK finished the logarithmic growth at 55th, 48th, 31th and 31th hours of incubation, respectively. During the growth, maximum ?-amylase activity was established as 0.265 U/ml at 55th hour for P/2, 0.254 at 31th hour for P/4, 0.278 U/ml at 78th hour and 0.324 U/ml at 55th hour for CRK. Temperature and pH optima were determined as 90 oC and 7.0 pH for P/2?s ?-amylase, 70 oC and 7.0 pH for P/4?s ?-amylase and 70 oC and 6.0 pH for 70/2 and CRK?s ?-amylases. After 1 hour incubation at 70 oC and 6.0 pH ?-amylases of P/2, P4, 70/2 and CRK lost 32%, 30%, 25% and 20% of their activities, repectively. Bacteria exhibited maximum growth in mediums that include starch as a carbon source and tyrptone as a nitrogen source. Maximum ?-amylase production was occured in a medium containing maltose and tryptone for P/2, starch and tyrptone for P/4, sucrose and tyrptone for 70/2 and fructose and peptone for CRK. Mn+2 and Ca+2 increased, Mg+2, Zn+2,Fe+2, Cu+2, Hg+2 and EDTA decreased the ?-amylase activity. Extracellular or intracellular ?-glucosidase enzyme activity could not be determined in these bacteria. Key Words : Extremely thermophilic, anaerobic, thermostable, ?-amylase, ?-glucosidase, extracellular, intracellular, amylolytic activity