İlköğretim dört ve beşinci sınıfa devam eden, anne-babası ile yaşayan ve baba yoksunu olan çocukların kaygı düzeylerinin incelenmesi
A Study on anxiety levels of children attending primary school fourth and fifth grade, living with mother and father and having fatherless
  1. Tez No: 131370
  2. Yazar: FUNDA ÖZDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLKÖĞRETİM DÖRT VE BEŞİNCİ SINIFA DEVAM EDEN, ANNE-BABASI İLE YAŞAYAN VE BABA YOKSUNU OLAN ÇOCUKLARIN KAYGI DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Funda ÖZDAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neriman ARAL Araştırmada anne-babası ile yaşayan ve baba yoksunu olan çocukların kaygı düzeylerini belirlemek ve bazı değişkenlerin kaygı düzeyi üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığını incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya ait, orta ve üst sosyoekonomik düzeydeki ilköğretim okullarının dördüncü ve beşinci sınıflarına devam eden çocuklar dahil edilmiştir. Her sosyoekonomik düzeyden baba yoksunu olan 50, anne-babasıyla yaşayan 50 çocuk araştırmaya dahil edilerek örneklem 300 çocuktan oluşmuştur. Araştırmaya dahil edilen çocuklara“Genel Bilgi Formu”ile“Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri”uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucunda, baba yoksunu olan çocukların sosyoekonomik düzey, yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum şuası, anne ve babanın öğrenim düzeyi gibi değişkenler açısından durumluk ve sürekli kaygılan anne-babasıyla yaşayan çocuklannkinden yüksek olduğu saptanmıştır. Aynca yaşm durumluk kaygı puan ortalamaları üzerinde; doğum sırasının, annenin ve babanın öğrenim düzeyinin durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamaları üzerinde; kardeş sayısının, baba yoksunluğunun nedeninin sürekli kaygı puan ortalamaları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa neden olduğu araştırmanın önemli bulguları arasındadır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda anne-babalara çocuklarının yaşayacağı kaygı halini iyi gözlemlemeleri ve doğru şekilde müdahale etmeye çalışmaları, çocuklarına destek olmaları, onlara sakin ve güvenli bir ortam sunmaları, yaşına göre gerekli sorumlulukları vererek yeteneklerinin ve öz^venlerinin gelişmesini sağlamaları önerilmiştir. 2003, 144 sayfa. Anahtar Kelimeler : Çocuk, Baba, Baba ve Çocuk, Baba Yoksunluğu, Kaygı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A STUDY ON ANXIETY LEVELS OF CHILDREN ATTENDING PRIMARY SCHOOL FOURTH AND FtFTH GRADE, LIVING WITH MOTHER AND FATHER AND HAVING FATHERLESS Funda ÖZDAL Ankara University Institute of Science Home Economy (Child Development) Department Supervisor : Prof. Dr. Neriman ARAL In the research it is aimed to determine the anxiety scale of children who live with their mother and father and who have fatherless and to analyse certain variable factors whether they differentiate anxiety scale or not The research include children from low, medium and upper socio-economic classes and children who are attending primary school fourth and fifth grade. Sampling consists of 300 children from each socio-economic level, 50 children having fatherless and 50 children living with their mother and father.“General Information Form”and“Stait-Trait Anxiety Inventory”were applied to all children who are included in the research. As a result of the research it is determined that fatherless children's stait-trait anxieties level is higher than children who live with mother and father in terms of the variable factors like socio-economic class, age, sex, number of siblings, delivery order annd educational level of parents. Furthermore, among the important findings of this research there are significant results as statistical data: age causes a significant difference on stait anxiety point averages; delivery order and educational level of parents cause a significant difference on stait and trait point averages; number of siblings causes a significant different on fatherless reason's trait anxiety point averages. From the obtained results parents are proposed to observe well the anxiety condition which their children will undergo and try to interfere in with a right method, to support them, to provide them a secure bacground and to delegate them a necessary responsibility considering their ages in order to improve their talents and self reliance. 2003, 144 pages. Key Words : Child, Father, Father and Child, Absence of the Father, Anxiety.