Propolis üretim yöntemlerinin koloni performansı ve propolisin özellikleri üzerine etkileri
The Effects of propolis production methods on the colony performance and chemical properties of propolis
- Tez No: 131565
- Danışmanlar: PROF.DR. FERAT GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Doktora Tezi PROPOLİS ÜRETİM YÖNTEMLERİNİN KOLONİ PERFORMANSI VE PROPOLİSİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Semiramis KUTLUCA Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ferat GENÇ Farklı balansı (Apis mellifera L.) ırkı kolonilerinde propolis toplama yeteneği bakımından uygun genotip, yöntem ve dönemler belirlenerek, kolonilerin bazı fizyolojik özelliklerinin nasıl etkilendiği araştırılmış ve propolis örneklerinin kimyasal analizi yapılmıştır. Kafkas, Karniyol ve Anadolu genotipleri için ortalama propolis verimi sırasıyla 11.40±2.19 g/koloni, 19.20±5.49 g/koloni ve 15.30±5.30 g/koloni olarak belirlenmiş ve bu değerler arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. En yüksek propolis verimi, plastik ızgaralı örtü tahtalı kolonilerde (36.33±7.32 g/koloni) olup, bunu sırasıyla yandan ahşap tuzaklı koloniler (6.37±1.47 g/koloni) ve önden ahşap tuzaklı koloniler (4.04±0.86 g/koloni) izlemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECTS OF PROPOLIS PRODUCTION METHODS ON THE COLONY PERFORMANCE AND CHEMICAL PROPERTIES OF PROPOLIS Semiramis KUTLUCA Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Sciences Supervisor: ProfDr. Ferat GENÇ In different honeybee (Apis mellifera L.) race colonies, suitable genotype, method and period were determined with respect to propolis collection capability and being effected of some physiological characters of colonies forced to produce propolis were also investigated and chemical analysis of propolis samples were done. Mean propolis yields of Caucasian, Carniolan and Anatolian genotypes were determined as 11.40±2.19 g/colony, 19.20+5.49 g/colony and 15.30±5.30 g/colony respectively. The differences between them were insignificant. Maxsimum propolis yield (36.33±7.32 g/colony) was determined from colonies which had plastic grid inner cover and followed by the colonies with wooden trap attached to one side (6.37±1.47 g/colony) and colonies with wooden trap attached to front face (4.04±0.86 g/colony) respectively.