Thermal insulation and energy conservation measures for low-cost housing
Toplu konutlarda ısı yalıtımı ve ısı enerjisinin korunumu
  1. Tez No: 13168
  2. Yazar: M.TUNCER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. ASIM YEĞİNABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
TOPLU KONUT ' LARDA ISI YALITIMI VE ISI enerjisinin korunumu ŞAHIN, M. TUNCER Yüksek Lisans Tezi, inşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticileri : Prof. Asım YEGINOBALI Assistant Prof. Dr. Talat BIRGÖNüL Şubat 1991, 187 Sayfa ÖZET Bu çalışmanın asıl amacı binalarda ısı izolasyonunun önemini ve ekonomik yararını belirtmektir. Bu çalışma boyunca çeşitli yalıtım malzemeleri, değişik şekillerde uygulanarak en ekonomik ve verimli çözüm elde edilmeye çalışılmıştır. Sayısal birtakım değerler elde edebilmek için duvarlarda, çatılarda, döşemelerde, pencerelerde, kapılarda çeşitli malzeme tipleri denenmiştir. Bilgisayar desteği ile ısı kayıpları, ilk yapım, yıllık yakıt ve yapım-kul lanım maliyetleri hesaplanmıştır. Isı yalıtımının yanısıra çoğu projeci ve inşaatçı tarafından gözardı edilen diğer bir önemli konu ise yoğuşmadır. Bu çalışmada ısı analizlerinin yanısıra değişik koşullarda yoğuşma içinde kontroller yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Isı yalıtımı, Yoğuşma, Ekonomik analiz Bilgisayar destekli termal analiz, Yoğuşma kontrolleri,. Ekonomik verimlilik analizleri. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.03.02 IV
Özet (Çeviri)
THERMAL INSULATION AND ENERGY CONSERVATION MEASURES FOR LOW-COST HOUSING ŞAHIN, M. TUNCER M. S. in Civil Eng. Supervisor : Prof. Asım YEGINOBALI Co-Supervisor : Assistant Prof. Dr. Talat BIRGöNüL February 1991, 187 Pages ABSTRACT Basic purpose of this study was to illustrate the importance of Thermal Insulation in the buildings. Considering a typical apartment building different types of insulating materials and application combinations were used in order to obtain the most economic and efficient solution. To provide the numeric solutions for the analysis of different types of material combinations in walls, ceilings, floors, doors and windows were considered. Heat losses calculated by a computer program thus the initial investments, annual fuel and life-cycle costs of each al ternative. Besides thermal insulation, there is one important subject which is neglected by every designer and constructor which is known as Condensation. In this study, in addition to thermal insulation analysis, there has been also a condensation check is made for different cases. Keywords : Thermal Insulation, Condensation, Economic Analysis, Computer Aided Thermal Analysis, Condensation Chec_ks^ and Economic efficiency analys i s. -*- Construction Management Numeric Code : 624.03.02 III