Genelleşmiş Poisson yarıgrubu vasıtasıyla B-eliptik potansiyellerin tersini belirleme
On inversion of B-elliptic potentials by means of generalized Poisson semigroups
  1. Tez No: 131713
  2. Yazar: SİMTEN UYHAN BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAM ALİYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET GENELLEŞMİŞ POISSON YARIGRUBU VASITASIYLA B-ELİPTİK POTANSİYELLERİN TERSİNİ BELİRLEME Simten (Bayrakçı) UYHAN Doktora Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. İlham ALİYEV Haziran-2001, 67 Sayfa Bu çalışmanın amacı, Laplace-Bessel diferansiyel operatörünün doğurduğu Riesz (M. Riesz) ve Bessel potansiyellerinin (B-eliptik potansiyellerinin) tersini, bazı yarıgruplar kullanarak belirlemektir. Bunun için öncelikle, Laplace-Bessel diferansiyel operatörünün doğurduğu Poisson ve B-metaharmonik yarıgruplar tanımlanarak gerekli bazı özellikleri in celendi. Daha sonra, Riesz ve Bessel potansiyelleri (B-eliptik potansiyelleri) ile, sırasıyla, Poisson ve B-metaharmonik yarıgruplar arasındaki bağıntı formülleri elde edildi. Son olarak da Balakrishnan-Rubin tipli ters belirleme formülleri, bu sonuçlar kullanılarak ispatlandı. ANAHTAR KELİMELER: Potansiyeller, genelleşmiş kayma, Laplace-Bessel diferansiyel operatörü, genelleşmiş girişim operatörü, Hardy-Littlewood maksimal operatörü, Fourier-Bessel dönüşümü, fonksiyonel uzaylar. JÜRİ: Doç.Dr. İlham ALİYEV Prof.Dr. Halil İ. KARAKAŞ Prof.Dr. Doğan ÇÖKER Prof.Dr. Oktay HÜSEYİN Prof.Dr. Varga KALANTAROV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON INVERSION OF B-ELLIPTIC POTENTIALS BY MEANS OF GENERALIZED POISSON SEMIGROUPS Simten (Bayrakçı) UYHAN Ph.D. Thesis in Mathematics Adviser: Assoc.Prof.Dr. İlham ALIYEV June-2001, 67 pages The aim of this study is to establish inversion formulae for the Riesz (M. Riesz) and Bessel potentials (B-elliptic potentials) associated with the Laplace- Bessel differential operator by using some semigroups. For this purpose, first, the Poisson and B-metaharmonic semigroups gen erated by the Laplace-Bessel differential operator have been introduced and their properties are examined. Then, the formulae representing the Riesz and Bessel po tentials (B-elliptic potentials) by means of Poisson and B-metaharmonic semigroups, respectively, are obtained. Finally, the Balakrishnan-Rubin type inversion formulae are established by using these results. KEY WORDS: Potentials, generalized translation, Laplace-Bessel differential operator, generalized convolution, Hardy-Littlewood maximal operator, Fourier- Bessel transform, functional spaces. COMMITTEE: Assoc.Prof.Dr. İlham ALIYEV Prof.Dr. Halil İ. KARAKAŞ Prof.Dr. Doğan ÇÖKER Prof.Dr. Oktay HÜSEYİN Prof.Dr. Varga KALANTAROV ıı