Harmonik analizde bazı önemli yarıgrupların özellikleri ve çeşitli uygulamaları
Properties of some important semi groups in harmonic analysis and their applications
- Tez No: 670630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM SEZER EVCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, Harmonik analizde özellikle potansiyel tipli integral operatörlerin temsil edilmesinde kullanılan ve daha birçok uygulama alanına sahip olan Poisson, Gauss-Weierstrass ve Metaharmonik yarıgrupları ile bu yarıgrupların genelleşmiş versiyonlarına yer verilmiştir. Ayrıca, Riesz, Bessel ve Flett potansiyeleri gibi harmonik analizin en önemli teknik araçları sayılan bu potansiyellerin ve bunların genelleşmiş versiyonlarının yukarıda sözü edilen yarıgruplar vasıtasıyla temsilleri elde edilerek hem klasik hem de genelleşmiş potansiyellerin L_{p} ve L_{p,ν} uzaylarındaki sınırlılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Poisson, Gauss-Weierstrass, Metaharmonic semigroups and generalized versions of these semigroups, which are used to represent potential type integral operators and many other applications in Harmonic analysis, are studied. In addition, the representations of Riesz, Bessel, Flett potentials and their generalized versions, which are important technical tools in Harmonic analysis, are optained by means of these semigroups. Finally, L_{p} and L_{p,ν} boundedness properties of these clasical and generalized type potentials are given.