Doğum analjesinde epidural ve kombine spinal epidural analjezi yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 171427
  2. Yazar: HATİCE KÖSTEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMA TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı doğum analjezisinde epidural(EP) ve kombine spinal epidural (KSE) analjezi yöntemlerini karşılaştırmaktır. 50, ASA 1-2 sınıfında 36. ile 42. haftalar arasında, tek fetus, verteks presentasyonu olan, rejyonal anestezi için kontrendikasyonu bulunmayan, aktif kontraksiyonlan başlamış, serviks açıklığı 2-4 cm arasında olan primigravid gebe çalışmaya alındı. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı: Grup I: KSE analjezi grubu, Grup II: EP analjezi grubu olarak belirlendi. Olgulara servikal açıklıkları 4-5 cm ve efesmanları % 80 olduğunda analjezi uygulanmaya başlandı. KSE analjezi grubundaki gebelere 1.25 mg bupivakin (0.25 mi) ile 12.5 u.g fentanil (0.25 mi) toplam volüm 2 mi olacak şekilde intratekal verildi. İntratekal enjeksiyondan sonra EP kateterleri takıldı. EP analjezi grubuna sadece epidural kateter yerleştirildi. EP analjezi grubundaki gebelere yükleme dozu olarak 10 mi % 0.125 bupivakain + 50 u,g fentanil uygulandı. Her iki grupta da kullanılmak üzere 100 mi NaCl içerisinde % 0.05 'lik bupivakain (0.5 mg/ml) ile % 0.0015 fentanil (1.5 jxg/ml) içeren epidural infüzyon solüsyonları hazırlandı. EP analjezi grubundaki gebelere bu solüsyon yükleme dozundan 10 dk sonra uygulandı. KSE analjezi grubundaki gebelere ise intratekal dozun analjezik etkisinin geçip visual analog skalası (VAS) değerleri 3-4 olduğunda % 0.125 bupivakain + 50 u.g fentanil 10 mi yükleme dozu uygulandı ve 10 dk sonra 10 ml/saat bazal hızda gidecek şekilde epidural idame infüzyonu başlandı. İki gruptaki gebelerin ihtiyaç duyduklarında 10 ml bolus doz uygulayabilmeleri sağlandı. Cihazın kilitli kalma süresi 20 dk olarak belirlendi. 4 saat içinde infüze edilecek toplam maksimum ilaç miktarı 80 mi olarak ayarlandı. Tüm gebelerde sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), kalp atım hızı (KAH), Sp02 ve fetal kalp hızı (FKH) değerleri analjezi başlamadan önce ve 5., 10., 15., 20., 25., 30., 40., 50., 60. dakikalar ile sonrasında her 30 dakikada bir doğum sonlanıncaya kadar ölçülerek kaydedildi. Gebelere analjezi başlangıç dozu verildikten sonra (KSE analjezi grubu: intratekal doz, EP analjezi grubu: EP yükleme dozu) başlangıç VAS değerlerinin 0 olma süreleri (ağrının tamamen kaybolma süresi) ve kaydedildi. Motor blok, modifiye edilmiş Bromage Skalası kullanılarak değerlendirildi. Doğum şekli spontan, enstrümantal veya sezaryen olarak kaydedildi. Analjezi başlama zamanlan, doğumun 1. ve 2. dönem süreleri, epidural infüzyon süresi, total epidural infüzyon miktarı, 44tüketilen bupivakain miktarları, yan etkiler, anne, Kadın-Doğum uzmanı ve anestezist memnuniyeti kaydedildi. Çalışmada kullandığımız KSE ve EP doğum analjezi yöntemleri yeterli ve güvenli bir doğum analjezisi sağlamışlardır. Ancak analjezik etkinin erken başlaması, maternal hemodmaminin daha stabil seyretmesi, fetal yan etki ve motor bloğun görülmemesi, doğumun l.ve 2. evrelerinin daha kısa sürmesi, tüketilen LA miktarının daha düşük olması, analjezi kalitesi ve Kadın-Doğum uzmanı, anestezist memnuniyetinin daha iyi olması nedeni ile doğum analjezisinde düşük doz opioid ve lokal anestezik ile yapılan KSE analjezi yönteminin, EP analjezi yöntemine tercih edilebileceği kanısındayız. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study is to compare combined spinal-epidural and epidural analgesia methods in labor analgesia. Fifty, ASA 1-2 singleton pregnants, at their 36th-42nd weeks of pregnancy, with vertex presentation, active contractions and cervical dilatation between 2-4 cm, without any contraindications for regional analgesia have been taken into the study. The patients were randomly divided into two groups: Group I: Combined spinal-epidural (CSE) analgesia group and Group II: Epidural (EP) analgesia group. Analgesia has been applied to the women when their cervical dilatation is 4-5 cm and the effecament is % 80. Parturients in CSE analgesia group have been given 1.25 mg (0.25 ml) bupivacaine and 12.5 ug (0.25 ml) fentanyl in a total volume of 2 ml. Epidural catheters have been placed following intratechal injections. Only EP catheters were administered in EP analgesia group. A loading dose of 10 ml 0.125% bupivacaine and 1ml (50 fig) fentanil have been given to the women epidural groups. Epidural infusion solutions have been prepared with 0.05% bupivacaine (0.5 mg/ml) and 0.00015 fentanyl (1.5 (Ag/ml) in 100 ml saline for use in both groups. Maintanance epidural infusion solutions infusion have been given to the women in EP group immediately after the loading dose. But in CSE group after the analgesic effect of intrathecal dose have wear off and VAS values reach to 3-4, a loading dose of 10 ml 0,125% Bupivacaine and 50 [xg fentanyl was adminestered and after ten minutes the maintanance dose infusion was started with a basal infusion rate of 10 ml/hour. Women have been provided to be able to apply a bolus dose of 10 ml when they need. The internal between the bolus doses have been restricted to 20 minutes. Also the total maximum infusion volume have been set as 80 ml in 4 hours. Systolic arterial pressures, diastolic arterial pressures, maternal heart rates, pulse oxymetry and fetal heart rates have been recorded before the analgesia and 5th, 10th, 15th, 20th, 25th 30th, 40th, 50th and 60th. minutes and every 30 minutes to accomplished of delivery in all pregnants. The time passed till birth, the beginning VAS values reach to 0 after the initial analgesia dose (Group CSE: intrathecal dose, Group EP: loading dose) have been recorded in all pregnants. Motor block have been evaluated with the modified Bromage scale. The route of labor is recorded as spontaneus, instrumental or cesarean. The 46onset time of analgesia, the duration of the first and second stages of labor, the total duration of epidural infusion, total amount of epidural infusion, the amount of consumed bupivacaine, the side effects, satisfaction levels of the women, the obstetrician and the anaesthetist, the have all been recorded. Both CSE and EP analgesia methods used in this study were reliable and satisfactory for labor analgesia. Because of the faster initial analgesia, better maternal hemodynamics, without fethal side effects and motor block, shorter labor time in the first and second stage of labor, lower local anesthetic amounts and better women, obstetrician and anaesthetist satisfactions, CSE analgesia method with lower doses of opioid and local anesthetic can be prefered to EP analgesia method. 47