Spinal anestezide hasta pozisyonları ile blok düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 131906
  2. Yazar: AKİF ÖZGÜR GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amaç; standart spinal anestezide hastalar sırtüstü pozisyona çevrildikten sonra başın farklı açılarda yukarı kaldırılmasının blok düzeylerine ve hemodinami üzerine etkilerini araştırmaktı. Etik Kurul onayı ile ASA I-II fiziksel durumunda, 20-60 yaş arası, alt abdominal ya da alt ekstremite operasyonu planlanan 120 hasta çalışma kapsamına alındı. Midazolam 0,1 mg/kg ve atropin 0,01 mg/kg i.m. ile premedike edilen hastalara laktatlı ringer solüsyonu ile 10-15 mL/kg i.v. ön yükleme yapıldı. Yan pozisyonda 27 G Quincke tipi spinal iğne ile L3-L4 aralığından intratekal girildi; %0,5 hiperbarik bupivakain 2 mL, enjektör pompası ile 0,1 mL/sn hızda verildi. Enjeksiyondan sonra hastalar sırtüstü pozisyona çevrildi. Bu aşamada ameliyatın tipine göre hedef dermatom üst sınırı Tıo olan hastalar 1. gruba, T12 olan hastalar ise diğer üç gruba dahil edilecek şekilde hastalar dört gruba ayrılarak; ameliyat masası 1. grupta tam yatay pozisyonda bırakılırken, 2. grupta 5°, 3. grupta 10° ve 4. grupta 15° baş yukarı (ters Trendelenburg) pozisyona getirildi. 1, 3, 5, 7, 10 ve 15. dk'larda duyusal blok düzeyi pinprick testi ile, motor blok derecesi ise Bromage skalası ile değerlendirildi. Arter kan basıncı, kalp atım hızı ve periferik oksijen satürasyonu izlendi. En yüksek blok düzeyleri ve buna ulaşma süreleri; 0°'lik grupta 7. dk'da T8, 5°'lik grupta 5. dk'da Tıo, 10° ve 15°'lik gruplarda ise 1. dk'da T12 olarak saptandı. Hiperbarik solüsyonun BOS içinde dağılımının ilk 10° dereceye kadar çok etkilendiği, 10°' den daha fazla açı verilmesinin blok düzeyine pek etkisi olmadığı düşünüldü. Tüm gruplarda hemodinami stabil seyretti ve hiçbir hastada tedavi gerektiren hipotansiyon görülmedi. Duyusal blok düzeyleri farklı olan gruplarda arter kan basıncının benzer olması ilginç bulundu. Hastaların hiçbirinde bulantı ve kusma ile karşılaşılmadı. Sonuç olarak; hiperbarik bupivakainle standart spinal anestezide hedeflenen duyusal blok düzeyinin masaya uygun pozisyon verilerek titre edilebildiği ve hemodinaminin önemli düzeyde etkilenmediği kanısına varıldı. 20
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the effect of four different positions on sensory block level and hemodynamics following supine position in standard spinal anaesthesia. After ethics committee approval, 120 patients aged 20-60 years with ASA I- II physical status who were scheduled to undergo lower extremity or lower abdominal operations were admitted to study. All patients were premedicated with midozalam 0,1 mg/kg i.m. and atropin 0,01 mg/kg i.m., and prehydrated with Ringer's solution 10-15 mL/kg intravenously. In the lateral decubitus position, 27G Quinke type spinal needle was introduced intrathecally through the L3-L4 interspace and hyperbaric bupivacaine 0,5% (2 mL) was injected by using an injector pump at a rate of 0,1 mL/s. The patients were immediately repositioned to supine, and allocated into one of four groups. Sensory block level of T10 was targeted in Group 1 patients, while the patients targeted sensory block level of T12 were included the other three groups. Position of the operating table was maintained horizontally in Group 1 (0 degree), and 5, 10 or 15 degrees head up tilt in Groups 2, 3 or 4 respectively. Sensory block level to pinprick and motor blockade with Bromage scale were assessed in 1st, 3 th, 5th, 7th, 10th and 15th minutes. Noninvazive blood pressure, heart rate and peripheral oxygen saturation were monitored. Maximal cephalad spread of spinal block was Tg at 7th minute in Group 1, T10 at 5th minute in Group 2, and T12 at 1th minute in Group 3 and 4. Hemodynamics was stable, and there was no hypotension required to treat in all four groups. Interestingly, there was no significant difference among the groups with respect to blood pressures. Nausea and vomiting were not observed in any patients. It was concluded that targeted sensory block level in standard spinal anaesthesia with hyperbaric bupivacaine could be titrated by repositioning of the operating table without significant hemodynamic alteration 21