Sepsis ve akut böbrek yetmezliği
Sepsis and acute renal failure
- Tez No: 131920
- Danışmanlar: PROF. DR. RAYMOND VANHOLDER, PROF. DR. NORBERT LAMEİRA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
39 ÖZET Yoğun bakım unitesindeki sepsis ya da SIRS (sistemik inflamatory response syndrome-sistemik iltihabi yanıt sendromu) kriterlerine uygunluk gösteren hastaların hangisinin akut böbrek yetmezliği (ABY) geliştirmeye daha fazla eğilimli olduğunu incelemek amacı ile yoğun bakım ünitesine başvuran 257 hasta demografik özellikleri, komorbitite, klinik, laboratuar ve uygulanan tedavileri açısından gözlem ve incelemeye alındı. 2000-2001 yılları arasında cerrahi ve dahili yoğun bakım ünitelerine başvuran hastalar içinden American College of Chest Physicians/Society of Critical Care Medicine (ACCP/SCCM)'in tanımladığı sepsis ve SIRS kriterlerini içeren hastalar çalışmaya alındı ve ileriye dönük olarak 14 gün süre ile klinik, laboratuar, kullandıkları tedavi açısından izlendiler. Bunlar arasında akut böbrek yetmezliği gelişen hastalar ayrıldı ve, ABY gelişen ve gelişmeyen iki gurubun izlenen tüm parametreleri biribirleri ile kıyaslandı. Buna ilave olarak sık kullanılan ve hastaların ciddiyetini belirlemeye yarayan derecelendirme sistemleri, (APACHEH, SOFA, SHARF, Liano) ABY gelişen ve gelişmeyen iki gurubda biribiri ile kıyaslandı. Sonuç olarak, 257 sepsis/SIRS olarak kabul edilen hasta içinden 29 hastada (%1 1) ABY gelişti.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is clinical and laboratory evaluation of sepsis/SIRS patients in ICU to obtain some clues to recognise, from the first day of sepsis who are going to develop ARF later on. In this study prospectively during one year period of time (2000-2001) in medical and surgical ICU 257 sepsis/SIRS patients who met the American College of Chest Physicians/Society of Critical Care Medicine (ACCP/SCCM) consensus conferences criteria were included and followed for 14days clinically, biochemically and therapeutically. The patients who developed ARF during this follow up were noted, and all the clinical and laboratory data of them were compared the data of the ones who had never developed ARF. In addition APACHEII, SOFA, SHARF, Liano scoring systems were calculated for two groups of patients, to see if there is a predictive value in point of ARF occurrence. As a result; out of 257 sepsis/SIRS population 29 patients (11%) developed ARF. Statistically significant differences between these two groups were age, CVP, serum creatinine, urea, bilirubin, were higher (p=0.003, 0.006, pO.OOl,