Smeiting of high carbon ferromanganese from Denizli-Tavas manganese ore
Denizli-Tavas manganez cevherlerinden yüksek karbonlu ferromanganez eldesi
- Tez No: 68461
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Öz DENİZLİ - TAVAS MANGANEZ CEVHERLERİNDEN YÜKSEK KARBONLU FERROMANGANEZ ELDESİ İmer, S. Tuğrul Yüksek Lisans, Meatalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Naci Sevinç Eylül 1997, 74 sayfa Bu çalışmada Denizli - Tavas mangan cevherlerinden yüksek karbonlu ferromangan elde edilmesi üzerinde durulmuştur. Kalsine edilmiş cevher, önceden belirlenmiş oranlara göre kok tozu, kalsine edilmiş CaC03 ve fluşpatla karıştırılmış ve grafit potalar içerisinde elektronik kontrollü fırında 1600 C de ergitilmiştır. Bu deneylerde zaman, kok/cevher oranı, baziklik ve fluşpat miktarı deney parametreleri olarak kullanılmıştır. 1 saat, 2 saat ve 4 saatlik sürelerde yapılan deneylerde elde olunan ferromangan içindeki mangan ve silisyum miktarlarının zamanla arttığı bulunmuştur. 0.10, 0.15 ve 0.20 kok - cevher oranlarının kullanılmasıyla gerçekleştirilen deneylerde bu oranın artmasının MnO ve SİCVnin daha çok indirgenmesine neden olduğu bulunmuştur. CaO/SiCb oranı olarak tanımlanan bazikliğin 1, 1.5 ve 2 olarak alınmasıyla gerçekleştirilen deneylerden bazikliğin artmasının elde edilen ferromangan içindeki mangan miktarını arttırdığı ve silisyum miktarını düşürdüğü bulunmuştur. Fluşpat etkisini incelemek için (kok + Mn cevheri + kireç) karışımına karışımın %5 ve %10'u kadar CaF2 ilavesi ile deneylergerçekleştirilmiştir. Deneylerde fluşpat miktarının arttırılmasının metal - cüruf ayrışımını olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mangan Cevheri, Ergitme, Ferromangan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SMELTING OF HIGH CARBON FERROMANGANESE FROM DENİZLİ - TAVAS MANGANESE ORE İmer, S. Tuğrul M.S., Department of Metallurgical and Materials Engineering Superviser : Prof. Dr. Naci Sevinç September 1 997, 74 pages Production of high carbon ferromanganese from Denizli - Tavas manganese ore was investigated in this study. Mixtures prepared from carefully weighed calcined manganese ore, coke breeze, calcium oxide, and calcium fluoride were smelted at 1600 °C in an electronically controlled muffle furnace. Time, coke to ore ratio, basicity, and calcium fluoride content were used as the experimental variables. Manganese and silicon contents of the metal were found to increase with time in the experiments conducted for 1, 2 and 4 hours. Increased coke to ore ratio was found to increase the extents of reduction of MnO and SİO2 in the experiments conducted with coke to ore ratios of 0.1, 0.15, and 0.2. From the results of the experiments conducted with basicities, CaO/Si02 ratios, of 1, 1.5, and 2, increased basicity was found to increase the manganese content and decrease the silicon content of the metal. Increased CaF2 addition was found to influence the metal - slag separation positively in the experiments conducted with CaF2 additions of 5 and 1 0% of the weight of the (ore + coke + CaO) mixture. Keywords : Manganese ore, Smelting, Ferromanganese