İkinci yabancı dilde öğrenme stratejilerinin kalıcılığa etkisi
The Effects of learning strategies in second language to retention
- Tez No: 127826
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Bu çalışmada, birinci yabancı dili İngilizce olup, ikinci yabancı dil olarak Fransızca öğrenen yetişkinlere uygulanan yineleme, ulamlama ve anlamlandırma stratejilerinin kalıcılığa etkisi, anımsama ve tanıma puanları açısından değerlendirilmiştir. Diğer taraftan aynı öğrencilerin yabancı dil öğrenme stratejilerinin anımsama ve tanıma süreçlerine etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yan deneysel araştırma modeli temel alınarak gerçekleştirilen bu çalışmada Fransızca hazırlık sınıflarında ve dil okulunda öğrenim görmekte olan toplam 100 denek kullanılmıştır. Anımsama ve tanımanın ölçülmesinde AVLT (Auditory Verbal Learning Tests) İşitsel Sözel Öğrenme Testleri ve Dil Öğrenim Stratejisini ölçen bir anket (SILL, Stratejy Inventory for Language Learning) uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildiklerinde, anlamlandırma stratejisinin diğer stratejilere göre göreceli olarak (bir hafta somaki ve on beş gün sonraki gecikmeli anımsama puanlarına göre) kalıcılık açısından en etkili strateji olduğu, anlamlandırma stratejisi uygulanan deneklerde dil öğrenim stratejisi olarak“tüm zihinsel süreçlerin kullanımı”(B Bölümü),“öğrenmenizi organize etme ve değerlendirme”(D Bölümü) ve“başkalarıyla öğrenme”(F Bölümü) düzeylerinin ulamlama ve yineleme stratejisi alan deneklerden göreceli olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Deneklerin A ve B listelerim tanıma puanlan uygulanan öğrenim stratejisine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ancak denekler en çok A listesini tanımaktadırlar. Deneklerde dört yanlış ve üstü esas alınarak değerlendirilen yanlış yapma oram, anlamlandırma stratejisi uygulanan deneklerde, ulamlama ve yineleme stratejisi uygulanan deneklere göre göreceli 202olarak daha azdır. Deneklerin dil öğrenme stratejilerini kullanma düzeyleri anımsama puanlarının her birini anlamlı bir şekilde açıklamamaktadır. Son olarak, farklı öğrenme stratejilerinin izlendiği her bir grupta anımsama puanlan ile tanıma puanları arasında anlamlı ilişkinin var olduğu görülmüştür. 203
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, students between 18 and 25 years old that are learning foreign language initially in English and secondly in French were analysed in regards of their capacities of recognition and remembering which they have learned French using different strategies as repetition, categorisation and interpretation. Furthermore, the level of retention of these concepts was evaluated with a standpoint of remembering scores after one week and two weeks time. The same students were analysed in terms of the effects of their foreign language learning capacities in their recognition and remembering processes. Thus, the result of this study is an assessment of the case. A total of 100 subjects of French learners in preparatory and language learning classes were studied on the basis of a semi experimental model. For the evaluation of remembering and recognition, Auditory Verbal Learning Tests (AVLT) and Strategy for Language Learning (SILL) tests were applied. Once the data obtained was analysed statistically, the strategy of interpretation was found to be relatively the most effective strategy according to the others in terms of retention (in relation to the scores of recall with retention after one week and two weeks time). The results also proves that among the subjects submitted to a semantics approach as a language learning strategy, the levels of 'using all mental processes' (Section B), the 'evaluation and organization learning' (Section D) and 'learning with others' (Section F) are relatively superior to the subjects submitted to categorisation and repetition strategies. The subject's scores of recognition for A and B lists demonstrate significant differences according to the learning strategy applied. However, subjects recognize mostly the list A. There is 204also a differentiation in error percentages in relation to the learning strategy applied, which is based on the assessment of 4 mistakes and more. Also relative to the results obtained, we can deduce the fact that error percentages in the group of subjects submitted to interpretation strategy is relatively less than to the subjects submitted to categorisation and repetition strategies. In this case, the highest error ratios belong to the group of subjects submitted to repetition strategies. The subject's levels in using their language learning strategies cannot significantly explicate each of the remembering scores. We have also observed a meaningful association between the remembering and recognition scores in each of the group that different learning strategies were employed. Among the subjects that repetition strategy was applied, as the success for best learning augment, the success for the recognition of list A augments and as the success of proactive interference augments, recognition of list B augments, accordingly. On the other hand, on the subjects that interpretation strategy is applied, as the success for retroactive interference increases, recognition of list A improves and as the success for the delayed retention increases, recognition of the same list improves, too. So, as the success for proactive interference augments, the success for the recognition of list B increases, accordingly. 205