Yoksulluk üzerine sosyolojik bir çalışma 'Ankara kent yoksulları'
A sociological study on poverty the urban poor of Ankara
- Tez No: 132749
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL, DOÇ. DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
11 ÖZET Yoksulluk çalışmalarında yoksulluk, 'mutlak' ve 'göreli' olarak iki şekilde ele alınır. Mutlak yoksulluk, yaşamı devam ettirebilmek için alınması gerekli en düşük düzeydeki kalori miktarı için gereken beslenme sepeti maliyeti ile ilgilidir. Mutlak yoksullukta ele alman birey değil, organizmadır. Yaşanan toplumda normal yaşantıyı devam ettirebilmek için gereken gelir düzeyinin belli bir oranının altoda geliri olanları ifade eden göreli yoksulluk diğerine göre daha sosyolojiktir. Bu çalışma, yoksulların homojen bir kitle olmadıklarım, yoksulların kendi aralarında bile bir derecelenmenin olduğunu esas alır. Mutlak yoksulluk kavramım temel almakla birlikte bu kavramın ele alman yoksulların yoksulluklarını ifadede yeterli olmadığından hareketle, çalışmanın ana öznesi olan yoksulların en yoksullarını tanımlamak için 'derin yoksulluk' kavramı ortaya atılır. Yoksulluk hiyerarşisinin en altında yer alan yoksulları tanımlamak için kullanılan kavram, çalışmanın sonuçlarıyla da örtüşerek işlevsellik kazanmış gibi görünmektedir. Derin yoksulluk, yüksek bir gelir elde edebilecek bir işte çalışabilmesi için gereken vasıflan taşımayan, iş bulma ümidi olmayan, iş bulduğunda vasıfsız, düşük ücretli ve belirsiz aralıklarla çalışan, sağlık hizmetlerinden yararlandığı-eğer sahipse- 'yeşil kart' dışında hiçbir güvencesi olmayan, çok kötü barınma koşullarında yaşayan, resmi ya da gayrı resmi yardım alan ve hatta bazen bu yardımlara bağımlı hale gelen, geçmişte ve hali hazırda kötü bir yaşantı sürdürmüş olup, gelecekte de bunu düzeltmek için ne maddi olanakları ne de psikolojik gücü bulunmayan insanları ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the literature, the state of poverty is classified under two umbrella concepts:“absolute poverty”and“relative poverty”. Absolute poverty refers to the cost of necessary dietary basket for the lowest level of calorie requirement that is essential for life maintenance. In absolute poverty, it is dealt with the organism but not the individual itself. In comparison, relative poverty as a more sociological concept means those individuals who have a lower level of income than the amount that is necessary for the basic life standard in a given society. This study is based upon the assumption that the poor is not a homogeneous mass. Rather there is a hierarchical structure among them by degree of poverty. This thesis offers the concept of“deep poverty”to define the poorest of the poor as its subject due to that absolute poverty is a shorthand concept used to cover all kind of poorness in terms of quantitative terms rather than qualitative. The concept of deep poverty used to refer to the poorest in the hierarchal structure is proved to be more functional with the findings of this study. It described those who are unqualified for high-income jobs; who are in lack of hope for getting job; who, if find, work at uncertain basis at unqualified jobs; who do not possess any kind of health security, except than“green card”, if have one; who live in very bad physical conditions; who receive either formal or informal supporting and even sometimes be addicted to that; who have been conducting a bad quality of life and do not have either material resources or physchological courage to improve those condition for the future.