Dış ticarette internetin rolü ve Kayseri'deki firmaların dış ticaret faaliyetlerinde internet kullanımı
The role of internet in foreign trade activities and use of internet in froeign trade activities at companies located in Kayseri
- Tez No: 146531
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
İnternet ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri tarafından askeri amaçlı iletişim kurma teknolojisi olarak geliştirilmiştir. Ancak sivil amaçlı olarak kullanılmaya başlamasından sonra hızla yaygınlaşmıştır. Özellikle ticari amaçlı olarak internetten yararlanılmaya başlanması bunda etkili olmuştur. Gelecekte daha da çok yaygınlaşması beklenmektedir. Globalleşme ve küreselleşme ile firmaları yakından etkilemekte ve onların rekabet yapılarını değiştirmektedir. Artan rekabet ortamında firmalar atıl kapasiteden yararlanmak, yurtiçi pazarlardaki risklerden korunmak gibi çeşitli nedenlerle yurt dışı pazarlara yönelmektedir. Ülkemizde yaşanan ekonomik krizler firmaları dış pazarlara yönelten önemli nedenlerden biridir. Yurtdışı pazarlar yurtiçi pazarlara göre daha karmaşık yapıdadır. Dolayısıyla firmaların daha dikkatli olması gerekir. Firmaların dış pazarlarda diğer firmalarla rekabet edebilmeleri için faydalanabilecekleri araçlardan bir tanesi internettir. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde internet ve dış ticaret ilgili konular üzerinde durulmuştur. İnternetin günümüzdeki kullanımı, gelecekte internet kullanım tahminleri, dış ticaretin önemi ve firmaları dış ticarete yönelten nedenler gibi konular bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde internetin dış ticaret faaliyetlerinde hangi amaçlarla ne şekilde kullanılabileceği günlük hayattan örneklerle anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca dünyada internet kullanımını ve elektronik ticareti teşvik eden kuruluşlara da değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kayseri'deki firmaların dış ticaret faaliyetlerinde internet kullanımı ve internet kullanımını etkileyen hususlar incelenmiştir. Bununla ilgili olarak anket çalışması yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı öncelikle Kayseri'deki firmaların dış ticaret faaliyetlerinde internetin hangi amaçlarla kullanıldığının tespit edilmesidir. Bununla birlikte firmaların değişik dış ticaret faaliyetlerinde hangi nedenlerden dolayı interneti kullanmadıkları da çalışmanın bir diğer amacıdır.Türkiye açısından önemi giderek artan dış ticaret alanında firmaların rekabet araçlarını verimli şekilde kullanması önemlidir. Firmalara bu faaliyetlerinde rekabet üstünlüğü sağlayacak önemli buluşlardan birisi de internettir. Ayrıca firmaların değişik dış ticaret faaliyetlerinde interneti kullanmama nedenlerinin tespit edilmesi de önemlidir. Çünkü sorunun çözümü için önce nedenlerinin bilinmesi gerekir. Bu sayede ilgililer (firma sahipleri, devlet kuruluşları vb) bu alanlarda internetin firmalar tarafından daha verimli kullanılabilmesi için gerekenleri yapabilirler. Kayseri'de dış ticaret faaliyeti bulunan sanayi firmaları çalışmaya dahil edilmiştir. Firmaların dış ticaret haricindeki faaliyetlerinde internet kullanımları araştırma kapsamı dışındadır. Ancak zaman zaman konu ile ilgili bazı işletme faaliyetlerinde internet kullanımına değinilmiştir. İnternet dış ticaret faaliyetlerinde Pazar araştırması, bilgi toplama, reklam, doküman transferi vb gibi değişik amaçlarla kullanılabilir. Bu sayede firmalara çeşitli avantajlar sağlar. Bu avantajların bazıları yer, zaman, mekan ve maliyet avantajıdır. Kayseri'deki firmalar dış ticaret faaliyetlerinde değişik amaçlarla internetten faydalanmaktadırlar. Ancak internet'in kullanım alanları konusundaki bilgi eksikliği ve güvenlik nedenleri gibi nedenler bu kullanım oranını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu olumsuzlukların giderilmesi Kayseri'deki firmaların internetten yararlanma oranlarını yükseltecek ve onlara rekabet gücü kazandıracaktır. Bunun için resmi ve özel kuruluşlara bazı görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Firstly, internet was developed for military purposeful communication by United States. Howewer, it spreaded rapidly after being used as civilian purposeful. Especially, starting to use of internet for commercial purposeful effected this progress. It is expected in the future that widespread of internet more than today. Internet, effects firms closely by globalization and changes their competition structures. In increasing competition conditions, firms tend to foreign markets in order to avoid from risks in domestic markets and benefit from their free capacities and etc. Economical crisis came out in our country is one of the most important reason of this tendency. Structure of foreign markets are more complicated than that of domestic markets. So, firms should be more careful. Internet is one of the tools that can be used by the firms in order to compete with the other firms in foreign markets. Internet can be used in foreign trade activities for several purposes, such as market researching, data collection, advertisement, document transfer and etc. In this respect, it provides several advantages to the firms. Some of this advantages are time, place, and cost. This study, consists of three sections. In the first section, it is dwelled upon subjects concerned internet and foreign trade. Usage of internet in nowadays, estimates of internet usage in the future, importance of foreign trade and reasons tending firms to the foreign trade are dealt with in this section. In the second section, how internet can be used and for which purposes internet can be used in foreign trade activities are explained by the samples from daily life. Addition, the use of internet in the world and the firms encouraging the internet usage are mentioned in this section. In the third section, internet use of the firms located in Kayseri in their foreign trade activities and the points affecting the internet usage are studied, and the results of questionnaire which is connected with this study are discussed.The aim of this study is firstly, to learn that for which purposes internet is used by the firms located in Kayseri in foreign trade activities. Also another aim of the study is to learn that by which reasons firms do not use internet in different foreign trade activities. It is important for companies to use competition tools efficiently in foreign trade fields which is getting more importance for Turkey. One of the important invent which gives competition power to the firms in their foreign trade activities is internet. Also it is important to learn why the firms do not use internet in several activities in this field. Because to solve a problem firstly reasons must be known. If the concerning people (owner of the company, goverment etc.) know the reasons, they can do whatever is necessary for companies to use internet efficiently in foreign trade activities. The industrial companies which have foreign trade activities and located in Kayseri are included to the study. Firms' internet using except foreign trade activities is not included. But sometimes firms' internet using in another activities are studied because of closing the foreign trade activities. Firms located in Kayseri also use internet for various purposes in their foreign trade activities. However, rate of internet usage is effected by some reasons such as lackness of knowledge in the use of internet and some security problems. Rate of internet usage in firms located in Kayseri will increase and they can obtain competition strength after solving these negativeness. Therefore, there are some tasks concern both official and private associations.