Küreselleşme karşısında milliyetçilik ve etnisite problemi
The Problem of ethnicity and nationalism versus globalization
- Tez No: 132802
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
11 ÖZET Küreselleşme, yeni çağ olarak da adlandırılan bir sosyal süreci nitelendirir. Bu sosyal süreç insanlığın tarihsel gelişme evrelerinden birine karşılık gelir. Küreselleşme yeni bir safhadır. Bu safhanın birtakım özellikleri ve iddiaları vardır. Dayandığı temellerden birisi sanayi devriminden sonra dünyanın karşılaştığı en önemli gelişmelerden birisi olarak 'bilişim devrimi'dir. ikincisi, Soğuk Savaş zamanında iki kutuplu dünya sisteminin bir cephesini oluşturan komünist sistemin çökmesi ve Soğuk Savaşın sona ermesidir. Bu iki önemli gelişme insanlarda artık farklılıkların azalacağına ve sınırların kalkacağına dair bir beklenti doğurmuştur. Yeni gelişmeler buna büyük imkanlar sağlamıştır. Tek kutuplu yeni dünya düzeni siyasi, ekonomik ve kültürel olarak bütünleşecek bir dünya modeli ortaya koymuştur. Bunu olgusal olmaktan öte bir proje olarak yürütme isteği de açıktır. Düşünce olarak dayandıkları ilerlemeci, evrenselci ve modernleştirici yaklaşımların tekrar uygulama denemesi olarak yorumlanabilir, önlerinde en büyük engel ise toplumsal farklılıkların siyasal boyutu olarak milli devletler ve geleneksel büyük kültürlerdir. Küreselleşme çağında milliyetçiliklerin ortadan kalkacağına dair iddialar bu anlamda bilimsel olmaktan öte ideolojiktir. Dolayısıyla sosyal gerçeklik olarak küreselleşme süreci incelendiğinde tek başına ve tek biçimli bir süreç olmadığı ortaya çıkmaktadır, sosyal süreçler birbiri içinde varlıklarını devam ettirmekteler ve zaman zaman ön plana çıkmaktadırlar. Küreselleşme sürecinin milli kültürleri ve devletleri yok etmeye yönelik bir tehdit taşıması, kendiliğinden tepkinin doğmasına ve milliyetçiliklerin yükselmesine yol açmaktadır. Küreselleşme çağında milliyetçilikler yok olacağı zannedilirken tekrar yükselmeye geçebilmektedir. Bu esnada ulaşım ve iletişimin hızlanmasından dolayı sosyal hareketlenmeler artmakta, homojen gruplar farklı toplumsal yapılar içinde kendilerini yeniden tanımlama ihtiyacı duymaktadırlar. Bu da etnisite hareketlerinin artmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTACT Globalization is also defines as a social process the 'new era'. This social process makes up just another evolutionary phase in the historical development of mankind feature and claims. One of the foundations that it is built is the informatics and communication revolution', which appears to be one of the most significant developments the world has experienced next to the 'Industrial Revolution' in significance. Another is the ceasing of the 'Cold War' on collapse of the communist system 'forming' one of the fronts of the once bi polar system of the world during the cold war era. These two significant occasions prompted anticipation for a decline in conflicts and demolition of borders. Recent developments have enhanced such standing in the international area. This uni polar system of world has brought about a new world model that is to unite not only politically and economically but also culturally, it is also clear that for realization of the scheme rather than leaving it as a theoretical phenomenon can be conceived as a resumption of former trials by those renuative, universal (and) progressive approaches which bear the theoretical basis for the case. Among the significant obstacles in their way are the countries of uni- national structure and major traditional cultures, which exist the political dimension of social difference in this respect claims that national aspect will cease to exist during globalization, are more of ideological origin than that of scientific one. Hence, when studied from the social realistic aspect, the globalization process fails to prove to leave a sole a unishape character. Instead social facts continue to coexist here appearing on the front line at times. The fact the very process poses a threat to deplete national cultures and states as well their countries provokes reaction whereby leading to an ascend in nationalistic approach. Thus nationalism (nation movements) contradiction the expectations they would fade away through the globalization period seem to have flourished. In meantime propelled by the speeding up in transport and communication, the number of movements has increased resulting in a medium where relatively homogeneous groups find it necessary to redefine themselves within nonhomogenenous social structure, which in turn triggers ethnic movements quantitatively.