Küreselleşme karşısında milliyetçilik
Nationalism versus globalisation
  1. Tez No: 449770
  2. Yazar: LEVENT BALIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küreselleşme, başka bir ifade ile dünyanın yakın gelecekte alacağı iddia edilen yeni düzeni, ekonomik, kültürel, sosyal, siyasal ve askeri alanlarda yansımaları olan bir süreç ve sonuç olarak değerlendirilmektedir. Küreselleşmenin kesin çerçevesi resmi ağızlardan tam olarak ifade edilmesede, özellikle Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra her tür uluslararası görüşme ve gelişmeye etki etmektedir. Küreselleşme, birçok ülke ve insan için yaşanan ama sonucu belirsiz bir olgudur. Diğer taraftan, bu sürecin sonucunun çatışma olduğu gözlenmektedir.Uluslararası açık ve kapalı planlamaların ve görüşmelerin sonuçları göstermektedir ki, uzun vadeli kararlar çıkar hesapları üzerine kuruludur. Sadece ülkelerin çıkarlarının sağlanması amacıyla savaş ve çatışmalar çıkmakta, antlaşmalar imzalanmakta, çeşitli seviyelerde organizasyonlar ve birlikler oluşturulmaktadır. Güce sahip olanların çıkarlarını savunması ve sağlaması genelde daha kolay olmaktadır. Bu bağlamda Türk Kurtuluş Savaşı sömürgeci anlayışın çıkarlarının bozulabileceğini kanıtlayan önemli bir örnek durumundadır. Emperyal zihniyetin, bölünmesi planlanan Anadolu toprak ve insanının birleşmesine neden olduğu için Milli Mücadele'ye bakış açısı her zaman olumsuzdur.Küreselleşmenin açıklanmayan hedefine doğru gidişinde uzun vadeli planların uygulandığı gözlenmektedir. Uluslararası yankılar bulacak tezler üretilmesinin, birlikler kurulmasının, toplumun her alanında değişimlere sebep olunmasının ve özellikle de medyanın küreselleşme amacına yönelik kullanılmasının, planın önemli uygulama alanları olduğu kıymetlendirilmektedir.Milliyetçiliğin, küreselleşmenin getirdiği değişimlere ayak uydurduğunu söylemek zor görünmektedir. Toplum hayatında milliyetçilik yönüyle görülen modernleşme yansımaları, yüzyıl öncesinin figürlerinden çok farklı değildir. Bu arada, insanın özel alanı olan din konusunda, sözde önder kişilerin görünürde ve perde gerisinde küreselleşme amacına bilinçli veya bilinçsiz hizmet ettikleri farkedilmektedir. Bu gelişmeler arasında milliyetçilerin, Komünist bloğun yıkılmasını takip eden dönemde durumunu doğru olarak analiz edemediği düşünülmektedir. Küreselleşmenin mikro milliyetçiliğe verdiği destek hiç kuşkusuz etkenlerden biridir. ?Ben? ve ?biz? anlayışı arasındaki uzaklaşmanın ve ?ben? anlayışının öne çıkışının, mikro milliyetçiliğin bulduğu bu destekte çok etkili olduğu söylenebilir.Ekonomisine, kültürüne, sosyal hayatına, siyasetine, askerine ve sınırlarına sahip çıkan, sınırlarının ötesinde değil kendine ait kaynaklarla kalkınmayı ve gelişmeyi dileyen milliyetçi anlayışın çok yönlü bir çözüm olabileceği anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Globalisation, in other words the new order about the world claimed to be shaped in close future, is assessed to be a process and result which has reflections on economical, cultural, social, political, and military fields. Even unexplained exactly by officials in full frame, globalization effects every international talk and development, particularly after the collapse of Soviet Union. Globalisation believed to be both running process but unvisible results fact for a lot of country and human. On the other hand, it is observed that the result of this process is conflict.Open and close meetings of international plans and outcomes demonstrate that long term decisons are based on benefits. Wars and conflicts have been triggered, treaties signed, organisations and unions established in different levels only to satisfy the benefits of countries. In general it is more easy to defend and reinforce interests for the ones who have power. In this context Turkish Independence War is an important sample which has proved that interest of the colonial mind can be broken down. Imperial mind has always been negative against the National Struggle since it caused to unify Anadolu soil and human planned to be divided.It has been observed that long term plans were applied while globalisation travels to its unexplained goal. It is assessed that producing extraordinary thesis finding world wide echos, establishing unions, causing changes in every field of the society and particularly using media for the purpouse of globalisation are the important application domains of the plan.It seems difficult to say that nationalism has been keeping up with changes brought by globalisation. Reflections of the modernisation seen in society life in nationalism aspect are not so different then the ones appeared century ago. Meanwhile, in religous which is a personal issue of human, it has been realized that so called leaders behind the curtains or the ones on the stage are serving consciously or unconsciously for globalisation. It is also considered that nationalists between these developments did not analyse their status correctly during the period following the collapse of Communist Block. Support given by globalisation to micro nationalism is one the facts without any doubt. Increasing space between ?me? and ?us? understanding and ?me? in front has been a very effective reason in this support for micro nationalism can be said.Comprehensive nationalism solution, which could be an understanding aimed to claim its economy, culture, social life, politics, military and borders, and wishe improvements and developments for the country with its own resources will be described.