Ülkücü kimliğin milliyetçilik, etnisite, ırk ve iktidar kavramları aracılığıyla sosyal antropolojik bir değerlendirmesi
A Social anthropological evaluation of ülkücü identity through the concepts of nationalism, ethnicity, race and power
- Tez No: 132803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAVİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET: Tez çalışmasında ülkücü kimlik milliyetçilik, etnisite, ırk ve iktidar kavramları aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada Türk milliyetçiliğinin gelişmesine katkı sağlayan Batılı türkologların çalışmaları, Rusya'daki Türk milliyetçilerinin sosyo-kültürel faaliyetleri ve Osmanlı edebiyatçılarının çalışmaları incelenmiş, Ziya Gökalp ile Yusuf Akçura'nın milliyetçilik yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Ülkücü gençliğe politik bir miras olarak kalan 3 Mayıs 1944 Turancılık Davası ve aktörleri ele alınarak, ülkücü gençliğin siyasi partisi olan MHP'nin geçirdiği dönüşümler tezin temel kavramları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ülkü Ocakları'nın günümüzdeki seyri ise Ülkü Ocağı Dergisi Demetevler Temsilciliği'nde yapılan alan araştırması ile incelenerek, ocakların süreli yayınları ile birlikte ülkücü kimliğin belirleyici unsurları üzerinde durulmuştur. Biz/onlar ayrımının belirgin olduğu ülkücü düşünüş biçiminin sistematik bir dünya görüşüne sahip olmadığı, eklektik bir yaklaşımla zaman içinde konjonktürel olarak değişim içine girdiği sonucuna varılmıştır. Ülkücü kimlik açısından milliyetçilik tarihsel/etnik olarak Türklük nosyonundan hareketle ele alınmakta, Türk milliyetçiliği anlayışları ırkçı bir içerik taşımaktadır,“öteki”kategorisi ise ülkücü bakış açısının etnosantrik yönünü açığa çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT: In is of thesis, the“ülkücü”[litteraly“idealist”. Name given to young sympthysers of the ultra-nationalistic“Nationalistic Action Party”(MHP)] identity has been evaluated through the concepts of nationalism, ethnicity, race and power. The studies of Western Turcologists, the socio-cultural activities of Turkish nationalists in Russia and the studies of Ottoman writers, which contributed in the development of Turkish nationalism, have been examined in the thesis. Ziya Gökalp's and Yusuf Akçura's nationalistic approaches were focused on. By taking into consideration of the proccess of Turanism of May 3, 1944 and its actors, which may be considered the political heritage of the“ülkücü”youth, the transformation of MHP (Nationalist Action Party) has been studied in the framework of the main concepts of the thesis. The current movement of the Foyers of Idealists has been studied through the field work applied in the Demetevler Agency of the Ülkü Ocağı Review and the determining elements of the“ülkücü”identity together with the periodic publications of the Foyers of Idealists have been focused on. That the way of“ülkücü”mentality, which has a clear discrimination of we/they, has no systematic global perspective and that it had got in eclectic apporach into a conjectural transformation has been concluded. Nationalism in the perspective of“ülkücü”identity has been taken into consideration from historical/ethnic point of viev of Turkishness notion and Turkish nationalistic perspective involves a racialist context. The category of 'others' reveals the ethnocentric perspective of the“ülkücü”.