Türkiye ve Fransa'daki ilköğretim İngilizce öğretim programlarının karşılaştırılması
The Comparison of the English curricula for primary education in Turkey and France
- Tez No: 132868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu araştırma, Türkiye ve Fransa'daki ilköğretim İngilizce öğretim programlarının (4. ve 5. sınıf) benzerlik ve farklılıklarını belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmada, var olan bir durumu var olduğu şekliyle ortaya koyma amaçlandığından tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanıldığı için evren ve örneklem tayinine gidilmemiştir, öğretim programları ve eğitim sistemleri ile ilgili bilgi literatür taraması ile kütüphane ve internetten elde edilen belgelerden sağlanmıştır. Araştırmada, Türkiye İlköğretim Birinci Kademe (4. ve 5. sınıf) İngilizce Öğretim Programı ile Fransa CM1 ve CM2 (4. ve 5. sınıf) İngilizce öğretim Programı hedef, içerik, eğitim durumları ve sınama durumları açısından karşılaştırmıştır. İlgili programların ayrıntılı betimlemeleri yapılmış, ardından programlar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar belirtilmiş, son olarak elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre: 1. Fransa CM1 ve CM2 ingilizce Öğretim Programı'nda yer alan hedeflerden iletişimsel becerilere yönelik olanlar merkezde iken; Türkiye İlköğretim Birinci Kademe İngilizce Öğretim Programı'nda iletişimsel becerilere yönelik hedefler bulunsa da bunların merkezde olmadığı saptanmıştır. 2. Fransa CM1 ve CM2 İngilizce Öğretim Programı'nın içeriğinde yer alan işlev kategorisinin iletişimsel becerilere odaklı olduğu, içerik kategorisinde yer alan dilbilgisi, sesletim, sözvarlığı unsurlarının gerekli iletişimsel becerilerin kazanımı için araç olduğu; Türkiye İlköğretim Birinci Kademe İngilizceÖğretim Programı'nda ise işlev kategorisinde dilbilgisi ve sözvarlığı unsurlarına iletişimsel beceriler kadar çok değinildiği saptanmıştır. 3. Fransa CM1 ve CM2 İngilizce Öğretim Programı'nda CM2 içeriğinin CM1 içeriğini tamamen kapsadığı; Türkiye İlköğretim Birinci Kademe İngilizce Öğretim Programında ise 5. sınıf içeriğinin 4. sınıf içeriğini tamamen kapsamadığı belirlenmiştir. 4. Fransa CM1 ve CM2 İngilizce öğretim Programı'nda yer alan eğitim durumlarının Türkiye İlköğretim Birinci Kademe İngilizce öğretim Programı'ndan çok daha kapsamlı ve ayrıntılı olduğu saptanmıştır. 5. Türkiye İlköğretim Birinci Kademe İngilizce öğretim Programı ile Fransa CM1 ve CM2 İngilizce Öğretim Programı'nın sınama durumlarının birbirinden oldukça farklı olduğu, Türkiye İlköğretim Birinci Kademe İngilizce Öğretim Programı'nın sınama durumlarında ürün değerlendirmenin ağırlıkta olduğu, Fransa CM1 ve CM2 İngilizce Öğretim Programı'nın sınama durumlarında ise süreç değerlendirmenin söz konusu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY This research aims at determining the similarities and differences between the English curricula for the 4th and the 5th years of primary education in Turkey and France. In this research, survey method has been used since the aim of this research is to present the existing situation as it is. No population and sample determination has been made. The information had about the curricula and education systems has been gathered together by the review of literature via and the Internet. In this research, the comparison of the English curricula for the 4th and the 5th years of primary education in Turkey and France is made in respect of the objectives, the content, the learning situations and the testing situations. Firstly, detailed descriptions of each curriculum have been presented. Then, the similarities and differences between the curricula have been stated. Finally, the findings have been interpreted. According to the results of the research: 1. In the English curriculum for the 4th and 5th years of primary education (CM1 and CM2) in France, the objectives related to communicative skills are central, whereas in the English curriculum for the 4th and the 5th years of primary education in Turkey, the objectives related to communicative skills are not central. The functions category of the content of the English curriculum for CM1 and CM2 in France focuses on communicative skills. Other categories of the content of the English curriculum for CM1 and CM2 in France, such asIV grammar, pronunciation and vocabulary, are just the tools for the acquisition of communicative skills. In the functions category of the content of the English curriculum for the 4th and the 5th years of primary education in Turkey, grammar and vocabulary are as central as communicative skills. 3. In France, the content of CM2 contains the content of CM1. Yet, in Turkey, the content of the 5th grade does not contain all the elements found in the content of the 4th grade. 4. The learning situations of the English curriculum for CM1 and CM2 in France are more extensive and detailed than the English curriculum for the 4th and the 5th years of primary education in Turkey. 5. The testing situations of the English curriculum for CM1 and CM2 in France and the English curricula for the 4th and the 5th years of primary education in Turkey are different from each other. The testing situations of the English curriculum for the 4th and the 5th years of primary education in Turkey are based on product evaluation, whereas the testing situations of the English curriculum for CM1 and CM2 in France are based on process evaluation.