Exploring factors affecting technology integration of EFL teachers in Turkey and İran
Türkiye ve İran'daki İngilizce öğretmenlerinin teknoloji entegrasyonunu etkileyen faktörlerin araştırması
  1. Tez No: 721214
  2. Yazar: ABDOLNASSER DORDİPOOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışmanın odak noktası İngilizce öğretmenlerinin dil sınıflarına Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) entegrasyonunu etkileyen faktörleri araştırmaktır. BİT, insan hayatında giderek daha fazla önem kazanmakta olup yeni binyılda bu teknolojinin ilerlemesi ve yaygınlaşması, dünyanın giderek birbirine bağımlı, ve entegre hale geldiği 'Küreselleşme' olgusunu desteklemektedir. Dil, Küreselleşmenin temel bileşenlerinden biridir; çünkü dil olmadan Küreselleşmenin diğer unsuru olan uluslararası iletişim mümkün değildir. Bu bağlamda internet, bağlantı kanalı olup dil ise etkileşim ve iletişimin temel aracıdır. Ortak bir iletişim ortamına yönelik yoğun bir talebin olduğu dünyada, İngilizce ortak dil olarak kabul edilmiş ve dil çeşitliliğine sahip dünya bireylerini birbirine bağlayan ve bir araya getiren diller arasında ilk sırayı almıştır. Bu nedenle Türkiye ve İran dahilolmak üzere birçok ülke, eğitim sistemlerinde İngizce öğretimini zorunlu ders haline getirmişlerdir. Öte yandan, BİT'in yaygınlaşması ve her yerde bulunan doğası ve potansiyel olanakları, bu teknolojinin her eve girmesine izin vermiştir. Bu teknoloji aynı zamanda modern yaşamın ve günlük hayatın her yönüne nüfuz etmiştir, halile eğitim alanı da bu etkinin dışında kalamamıştır. Eğitim alanındaki uzmanlar geleneksel öğretim yöntemlerini eleştirmeye başlamışlardır. Geçen yüzyılın son on yıllarında ve yeni binyılın ilk yıllarında eğitim sisteminde değişimin kaçınılmaz olduğunu belirten sesler yaygın olarak duyulmaktadır. Benzer reform sesleri, İngliz Dili Öğretimi alanında da yüksek sesle duyulmaktadır. Ayrıca, literatürde BİT'ye (İngliz Dili Öğretimine) entegre etmenin etkinliğini kanıtlayan yeteri derecede araştırma sonucu bulunmaktadır. Sonuç olarak, aralarında Türkiye ve İran'ın da bulunduğu farklı ülkelerdeki hükümetler, eğitim sistemlerini en son bilgi ve iletişim teknolojileri ile donatmak için büyük yatırımlar yapmaya başladılar. Ancka, sınıflarda BİT donanımının sedece bulunması, teknolojinin öğretim sürecinde kullanımının kurumsallaşması sonucunu doğurmamaktadır. Mevcut literatür, çoğu sınıfta BİT'nin yeterince veya hiç kullanılmadığını göstermektedir. EFL (Yabancı Dil olarak İngilizce) öğretmenleri, teknolojiyisınıf faaliyetlerine entegre etme konusunda hâlâ isteksizdir.Buna göre, günümüzde sorunun BİT'in öğretim uygulamalarına nasıl entegre edilebileceği olduğu vurgulamıştır. EFL (Yabancı dil olarak İngilizce) öğretmenlerinin neden BİT'yi sınıflara entegre etme konusunda isteksiz olduklarını ortaya çıkarmak için çok sayıda araştırma yapılmıştır. Araştırmacılar, teknolojinin entegrasyonunu etkileyen çeşitli faktörleri belirlediler. Bu çalışmanın amacı, Yabancı Dil olarak İngilizce öğretmenlerinin Türkiye ve İran'daki teknoloji entegrasyonunu etkileyen beş temel faktörü araştırmaktır. Bu faktörler, bilgisayar yazılım uygulamaları bilgisi, kişisel amaçlar için yazılım uygulamalarını kullanma sıklığı, bilgisayara yönelik tutumlar, BİT entegrasyonunda algılanan özgüven ve okul iklimi ve okul üyelerinden gelen destektir. Veriler bu iki komşu ülkenin dil okullarından toplanmıştır. Çalışmaya, Yabancı Dil olarak 300 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Bu çalışma, uluslararası,kültürler arası bir survey araştırmasıdır. Katılımcı İngilizce Öğretmenlerinin yanıtlarını toplamak için Likert tipi bir anket kullanılmıştır. Toplanan vriler SPSS (Statistical Package for the Socıal Aciences) Kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, Türk İngilizce öğretmenlerinin genel bilgisayar yazılımı bilgilernin tatmin edici düzeyin altında olduğunu ortaya koydu. Benzer şekilde, İran'daki İngilizce öğretmenleri de düşük düzeyde bilgisayar yazılımı bilgisine sahiptir. İkinci faktörle ilgili olarak, elde edilen sonuçlar, her iki ülkedeki İngilizce öğretmenlerinin kişisel amaçları için bilgisayar yazılımı uygulamalarının sık sık kullanmadıklarını göstermiştir. Araştırılan üçüncü faktörle ilgili olarak, bulgular, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin bilgisayar tutumunu bir dereceye kadar olumlu olduğunu göstermiştir. Komşu ülke İran'da İngilizce öğretmenlerinin bilgisayara karşı tutumları Türk meslektaşlarına göre biraz daha yüksektir ancak aradaki bu fark istatistiksel olarak önemli düzeyde değildir. Araştırılan dördüncü faktörle ilgili olarak, Türk İngilizce öğretmenlerinin BİT'i entegre etme konusunda özgüvenleri orta derecedeydi. İranlı İngilizce öğretmenlerinin özgüvenleri Türk meslektaşlarından daha azdır. İncelenen beşinci faktörle ilgili olarak, Türk İngilizce öğretmenleri, yabanci dil okullarının iklimini teknoloji entegrasyonu açısından biraz destekleyici olarak değerlendirmişlerdir. İranlı İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre dil okullarının iklimi, Türk meslektaşlarının dil okulları hakkındaki görüşlerine kıyasla daha az destekleyici olmuştur. Son olarak, iki komşu ülke olan Türkiye ve İran arasındaki karşılaştırma, araştırılan beş faktörden, özgüven ve okul iklimi faktörlerindeki mevcut farklılıkların istatistiksel olarak farklı olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, yetkililer, karar vericiler, müfredat geliştiriciler, müdürler, öğretmen eğitmenleri, teknoloji koordinatörleri ve İngilizce öğretmenlerine imada bulunuyor. Elde edilen bulgulara dayalı öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore factors that influence the Information and Communication Technology (ICT) integration of EFL teachers into language classrooms. ICT is increasingly gaining significance in human life. The progress and widespread availability of ICT in the new millennium has fuelled the phenomenon of the 'globalization' in which the world increasingly becomes interdependent, interconnected, and integrated. Language is one of the main constituents of the globalization; because international communication, which is the other element of the globalization, is not feasible without the language. Internet, in this regard, is the channel of connection and language is the fundamental medium of interaction and communication. In the world where there is an urging demand for a common medium of communication, English has been accepted as a lingua franca and gained the first position among the languages to connect and bring the individuals of the world with language diversities together. Thus, many countries including Turkey and Iran have made instruction of English language compulsory subject in their education system. On the other hand, the proliferation of the ICT and its ubiquitous nature and potential affordances let this technology enter every single home and each aspect of modern life and education was not an exception. Scholars and specialists in the field of education started to criticize the conventional ways of instruction. Voices for change in education system were widely heard in the last decades of the previous century and the early years of the new millennium. Similar reform voices at full volume were heard in the domain of English Language Teaching as well. Besides, an adequate amount of research evidence in the literature has documented the effectiveness of integrating ICT into ELT classrooms. Consequently, governments in different countries including Turkey and Iran began to invest heavily on equipping their education systems with the latest information and communication technologies. However, merely presence of ICT equipment in classrooms did not necessarily result in institutionalizing the use of the technology in teaching process. The existing literature shows that in most classrooms, it remains underused or is not used at all. The EFL teachers are still reluctant to integrate the technology in their classroom activities. Hence, the question, at the present time, is how ICT can be integrated into instructional practices. Numerous studies have been carried out to unveil why EFL teachers are unwilling to integrate ICT into classrooms. Researchers identified various factors, which affect the complicated technology integration process. The aim of this study was to explore the five key factors that influence the English as a Foreign Language teachers' technology integration in the language schools of Turkey and Iran. These factors were computer software apps literacy, frequency of using software apps for personal affairs, attitudes towards computer, perceived self-confidence in ICT integration, and climate of school and support from school members. Data were collected from the language schools of these two neighbor countries. 300 English as a Foreign Language teachers participated in the study. This study is a cross-national, cross-cultural, cross-sectional survey research. A Likert-type questionnaire was used to gather the participant EFL teachers' responses. The collected data were analyzed using Statistical Package for the Social Sciences. The findings revealed that the Turkish EFL teachers' overall computer software literacy was below the satisfactory level. Similarly, the EFL teachers in Iran possess low level of computer software knowledge. Regarding the second factor, the obtained results indicated that the EFL teachers in both countries were not the frequent users of computer software apps for their personal purposes. Concerning the third explored factor, the findings showed that the EFL teachers' computer attitude in Turkey was to some degree positive. In the neighbor country of Iran, the EFL teachers' attitude towards computer was a little bit higher than their Turkish colleagues, although the difference was not statistically significant. With reference to the fourth investigated factor, the Turkish EFL teachers were moderately confident in ICT integration. The Iranian EFL teachers' confidence level was less than their Turkish colleagues. Pertaining to the fifth surveyed factor, the climate of the foreign language school was regarded by Turkish EFL teachers as somewhat encouraging in terms of the technology integration. In Iranian EFL teachers' views, the climate of language schools was less encouraging in comparison with their Turkish colleagues' views about their language schools. Ultimately, the comparison between the two neighbor countries of Turkey and Iran revealed that of the explored five factors, the existing differences in the two factors of self-confidence and climate of school were statistically significant. The findings have implications for the authorities, policy and decision makers, curriculum developers, syllabus designers, principals, teacher trainers, technology coordinators, and EFL teachers. Based on the findings, recommendations are made.